Kuluttaja juoksee halvemman perässä
Katri Tamminen, 21, ei pidä shoppailusta. Ruokakaupassa aikaa kuluu paljon, sillä lähikaupasta nuohotaan hyvät tarjoukset ja kaupan omia halpamerkkejä. Viimeiset käyttöpäivät miinus 30 prosenttia, makaroni ja jauheliha ovat varmoja edullisia tuotteit... Lue lisää »
Hotellit ja ravintolat nousivat kuopasta
PÄÄKIRJOITUS Matkailu- ja ravintolapalveluiden kysyntä oli vuoden alkupuoliskolla yhä heikkoa, mutta pohjakosketus on nyt ohi. Ravintoloiden myynti elpyi jo keväällä, ja heinäkuun alussa voimaan tullut arvonlisäveron alennus vauhditti kasvua.Helsink... Lue lisää »
Vanhoilla on rahat ja nuorilla velat
Suomalainen on rikkaimmillaan 55–64-vuotiaana. Yli 60-vuotiailla on hallussaan 55 prosenttia kaikista pankkitalletuksista. Tuossa iässä asuntolainat on yleensä jo maksettu ja velkojen osuus on olematon. Sen sijaan 25–35-vuotiaat kantavat niin asunto... Lue lisää »
Sikainfluenssa-selvitykset jatkuvat edelleen
Vaikka sikainfluenssapandemia on virallisesti julistettu päättyneeksi, ei tautia ole vielä voitettu. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimusprofessori Petri Ruutu kertoo uusien sikainfluenssatapausten määrän lähteneen viime viikkoina nous... Lue lisää »