Ota kantaa!

Huolehtiiko vanhusten hampaista kukaan?

Suomalaisella hammashoidolla on käsissään valtava ongelma. Yhä pidempään elävien vanhusten suussa muhii todellinen aikapommi, joka räjähtäessään aiheuttaa satojen miljoonien eurojen menoerän ja voi pahimmillaan halvaannuttaa julkisen hammashoidon lo... Lue lisää »


 

Optikosta vuoden töölöläisyrittäjä

06.02.2010 16:05

Heli Koivuniemi

Aktiivinen Peter Söderström nauttii elämästään kivijalkamyymälän yrittäjänä. (Kuvaaja: Heli Koivuniemi)
Aktiivinen Peter Söderström nauttii elämästään kivijalkamyymälän yrittäjänä. (Kuvaaja: Heli Koivuniemi)

Tyytyväinen kauppias myöntää, että on saanut tehdä juuri sitä, mitä on halunnut ja osannut.

–Tämä on mun juttu, liikkeen omistaja Peter Söderström toteaa lyhyesti.

Töölöntorin laidalla sijaitsevassa Instrumentariumissa käy kuhina. Tammikuun kehysale houkuttelee lumivalleista huolimatta kaupunkilaiset ostoksille.

Söderström on toisen polven yrittäjä. Hänen isänsä perusti 50-luvulla optisen alan asiantuntijaliikkeen Runeberginkadulle. Töölöntorin varteen myöhemmin muuttaneesta Töölön Optiikasta tuli vuonna 2008 osa Instrumentarium-ketjua.

Vuosien työ on tuottanut tulosta. Töölö-Seura nimesi hänet vastikään vuoden 2009 töölöläiseksi yrittäjäksi. Jokin aika sitten Söderström valittiin myös Suomen Optikkoliikkeiden Liiton hallituksen jäseneksi ja varapuheenjohtajaksi.

Ala on varsin nuori. Kauan ei ole siitä, kun toreilla myytiin valmislaseja. Nyt tavoitteemme on standardisoida optometria Suomessa ja Euroopassa. Kansainvälistä yhteistyötä tehdään kattojärjestö ECOOn kanssa, hän listaa saavutuksia.

Hän puhuu sujuvasti haja-asutusalueiden ongelmista, primary health caresta sekä kustannustehokkuudesta, mutta korostaa, että kaikkein tärkeintä hänelle ovat vuosien varrella syntyneet lämpimät asiakassuhteet.

–Yrittäjän elämän suola ovat asiakkaat, jotka palaavat vuosi toisensa jälkeen luoksemme. Palvelutyö palkitsee tekijänsä päivittäin, Söderström arvioi.

Elämänasennetta Söderströmin mukaan on muokannut golf, jota urheilullinen mies on harrastanut yli 10 vuoden ajan. Lumiset maastot ovat houkutelleet miehen tänä talvena hiihtolenkeille. Kilpailuhenkeä ylläpitää viikoittainen, tiukka tennismatsi veljen kanssa.

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta


Kysymys

Kannatatko mediamaksua?




Kolumnit

Jokainen pystyy pieniin ekotekoihin

PÄÄKIRJOITUSKouluissa on kasvamassa uusi, ympäristötietoinen sukupolvi. HSY Jätehuollon rahoittama ja Pääkaupunkiseudun kierrätyskeskus Oy:n toteuttama kummikouluohjelma tukee alakoulujen työtä jätteen vähentämisessä ja kierrätyksessä.Kaupungistumis... Lue lisää »


Blogit

Maito maistuu ja järki seisoo

Kenen maitoa juot, on kysymys, joka on notkahduttanut järjenkäytön kuin Turun Myllysilta. Valion maito on 100 prosenttisesti suomalaista ja Arla-Ingmannin 95 prosenttisesti. Suomalainen kuluttaja kohtaa siis hyvin pienellä todennäköisyydellä ruotsal... Lue lisää »


Terveys

Laktoosi-intoleranssi voi oireilla kuin ärtynyt suoli

Laktoosi-intoleranssia esiintyy joidenkin arvioiden mukaan jopa joka viidennellä suomalaisella. Sen oireina ovat vatsan löysyys, mahan kurina, kipu ja ilmavaivat. Vaivat johtuvat siitä, että elimistö ei siedä maitotuotteista saatavaa maitosokeria el... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish