Ota kantaa!

Yksityinen yritys tuo kotiopettajat takaisin

Idea yksilöllisiä opetuspalveluita tarjoavan yrityksen perustamisesta lähti toimitusjohtaja Pekka Impiön mukaan puhtaasti käytännön tarpeesta, kun moni tuttavapiirissä mietti, mistä saisi lisäopetusta.–Ne oppilaat, jotka kaikkein eniten tarvitsevat ... Lue lisää »


 

Ensimmäiset muuttavat Hjalliksen Sipoonrantaan alle vuoden kuluttua

24.07.2010 15:00

Laura Heino

Sipoonranta saa tulevien vuosien aikana aivan uudenlaisen ilmeen, kun liikemies Harry ”Hjallis” Harkimon alulle laittama projekti tuo alueelle kaiken kaikkiaan kahdeksan asunto-osakeyhtiötä. Asuntoja tulee kaikkiaan kolmisensataa.

–Ensimmäiseen vaiheeseen tulee kolme asunto-osakeyhtiötä ja saman verran tulee myös alueen länsipuolelle kakkosvaiheeseen.

–Ensimmäinen vaihe valmistuu ensi vuoden puolella, keväällä ja viimeinen talo loppuvuodesta 2011. Kakkosvaiheen kolmen asunto-osakeyhtiön myynti käynnistetään tulevan syksyn aikana ja ne valmistuvat 2012, Sipoonrannan myyntijohtaja Antti Seppinen linjaa.

Kahden ensimmäisen yhtiön perustat ja anturat on jo tehty. Osa elementeistä on tuotu työmaalle ja varsinainen ulkoseinien pystytys voi alkaa.

Ensimmäiset talot ovat valmiita ensi vuoden keväällä ja vajaan vuoden päästä muuttavat ensimmäiset asukkaat.

70 asuntoa myyty tai varattu

Uusien kohteiden myynti on lähtenyt Seppisen mukaan hyvin käyntiin. Asuntoja on myyty ja varattu jo noin 70.

Asuntojen sisustuksista vastaava Helena Karihtala on suunnitellut neljä eri sisustusvaihtoehtoa: skandinaavinen mustavalkoinen, moderni tyyli, klassinen sekä saaristolainen, joka on ollut suosituin.

Sen perinteinen tyyli on miellyttänyt asiakaskuntaa, joka koostuu suurimmaksi osaksi 50-60 –vuotiaista.

Seppinen kehuu kaupan käyneen kohtuullisen hyvin.

–Saimme hyvän alun projektille, mikä on aina tärkeää. Nyt tietysti on tasaantunut ja kesän myötä on vähän hiljaisempaa, mutta kaiken kaikkiaan tosi tyytyväinen pitää olla.

”Diili toi mukavasti mainosarvoa”

Diilin voittajana tunnettu Seppinen myöntää sarjan tuomalla julkisuudella olleen ehdottomasti mainosarvoa.

–Ei muuten välttämättä olisi näin tunnettu. Se on auttanut. Suurin hyöty ohjelmasta on otettu.

–Syksyllä tulee uusi Diili, joka varmasti nostaa meitä taas vähän esille. Diilin ansiosta meidän ei ole tarvinnut juurikaan mainostaa ja ilmoitella.

Sipoonrannan projektia tullaan enemmän mainostamaan ja markkinoimaan, kun tv:n tuoma julkisuus laantuu.

–Haluamme pitää projektimme ihmisten mielissä. Kun asuntoja valmistuu koko ajan lisää, on tärkeää, että ihmiset saavat niistä tietoa ja muistavat tämän hyvänä, laadukkaana, merellisenä vaihtoehtona.

Ensimmäisinä Sipoonrantaan muuttavat joutuvat jonkun aikaa olemaan rakennustyömaan keskellä, mutta tavoiteaikataulu on, että koko alue on valmis vuodenvaihteeseen 2013-14 mennessä.

Rakennustyöt tehdään järkevästi osissa, millä työmaahaitta pyritään minimoimaan.

–Alueesta tulee upea, kun se valmistuu. Vaikka joutuisi pari vuotta ympäristössä vähän työmaahaittaa sietämään, kyllä se varmasti sitten palkitsee, Seppinen toteaa.

Liiketilan kysyntä on lähtenyt hyvin liikkeelle, mutta niitä on yhä myös vapaana.

Seppinen kertoo jopa parinkymmenen kahvilayrittäjän olleen kiinnostuneita, mutta alueella halutaan panostaa monipuolisuuteen ja siihen, että jokaisella yrittäjällä on mahdollisuus selvitä.

”Haluamme tästä kylän, josta löytyvät peruspalvelut”

–Ostoskeskusta ei yritetä tehdä eikä halutakaan. Lähipalveluita tarvitaan. Uskon, että tänne saadaan hyvät palvelut. Sen eteen on tehty töitä ja eteneminen on ollut positiivista.

–Vaikka Itäkeskus onkin lähellä, näen aina upeana lisänä, että itse alueella on näin hyvät palvelut, kuin me olemme saamassa, Seppinen linjaa.

Mitään varsinaisia ongelmia projektissa ei voi sanoa olleen, vain hieman jotain tyypillisiä aikataulujen pitkittymisiä.

Rakentajaksi loppukohteisiin tulee Skanska, joka samalla tuli myös Sipoonrannan osaomistajaksi.

–Meillä on vakaa omistajataho: Ilmarinen, Hjallis Harkimo ja Skanska.

–Kun tiedämme loppukohteidenkin rakennuttajan, pystymme aikatauluttamaan ne paremmin eikä jokaista yhtiötä ja urakkaa tarvitse enää kilpailuttaa erikseen.

Diili muuttaa Sipoosta Hankoon

Diili-tv-ohjelma sijoittuu ensi syksynä Hankoon. Projektina on keskikokoinen hotelli. jonka ympärille tulee satakunta asuntoa.

Jaksot on jo tehty loppua lukuun ottamatta.

–Toteutus menee osittain päälle Sipoonrannan loppuvaiheen kanssa. Koitamme käyttää Hangon projektissa hyväksi hyviä asioita, joita olemme oppineet Sipoonrannan projektissa, viime kertainen Diili-voittaja Antti Seppinen sanoo.

Lue myös Merellinen Eastend ei kiinnosta enää rahakkaita

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Kysymys

Oletko vienyt omenoita tuoremehuasemille?




Kolumnit

Rokotekohu voi käydä kalliiksi

PÄÄKIRJOITUS THL tutkii sikainfluenssarokotteen ja narkolepsian yhteyttä, mutta on mahdollista, että täyttä varmuutta asiasta ei koskaan saada. Varmaa sen sijaan on, että kansalaisten luottamus Suomen rokotusjärjestelmään on kokenut kolauksen. Mones... Lue lisää »


Blogit

Vanhoilla on rahat ja nuorilla velat

Suomalainen on rikkaimmillaan 55–64-vuotiaana. Yli 60-vuotiailla on hallussaan 55 prosenttia kaikista pankkitalletuksista. Tuossa iässä asuntolainat on yleensä jo maksettu ja velkojen osuus on olematon. Sen sijaan 25–35-vuotiaat kantavat niin asunto... Lue lisää »


Terveys

Keski-iän kriisit ovat pientä murrosiän rinnalla

Nuoruus on suurten mullistusten aikaa. Mieli myllertää ja keho muuttuu silmissä. Helsingin kaupungin koulu- ja opiskeluterveydenhuollossa työskentelevä lääketieteen ja kirurgian tohtori Hannu Penttinen muistuttaa, että muutamien vuosien aikana nuori... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish