Ota kantaa!

Yksityinen yritys tuo kotiopettajat takaisin

Idea yksilöllisiä opetuspalveluita tarjoavan yrityksen perustamisesta lähti toimitusjohtaja Pekka Impiön mukaan puhtaasti käytännön tarpeesta, kun moni tuttavapiirissä mietti, mistä saisi lisäopetusta.–Ne oppilaat, jotka kaikkein eniten tarvitsevat ... Lue lisää »


 

Kouluväkivalta karkottaa oppilaita Myllypuron ala-asteelta

17.09.2008 7:00

Jani Jakonen

Itähelsinkiläisellä ala-asteella on käynyt oppilaskato koulukiusaamisen takia.

Helsingin Uutisiin yhteyttä ottaneen äidin mukaan kolme Myllypuron ala-asteen oppilasta on viimeisen parin viikon sisällä vaihtanut koulua henkisen ja fyysisen väkivallan takia. Lähtijät ovat kaikki samalta luokalta.

–Luokassa on kriisi, koska kolme on jo lähtenyt. Vanhemmat pitäisi pyytää paikalle keskustelemaan tilanteesta, mutta siitä on toistuvasti kieltäydytty. Tämä on pelottavaa. Oppilaisiin on käyty fyysisesti käsiksi viikoittain, sanoo nimettömänä pysyvä äiti, jonka lapsi siirtyi toiseen kouluun.

Äidin mukaan kiusaajina on neljän pojan joukko, joka erityistukea tarvitsevana on sijoitettu itseään nuorempien oppilaiden luokkaan. Äiti epäilee, että erityisoppilaat eivät saa riittävästi tukea täpötäydessä yleisopetuksen ryhmässä, mikä osaltaan lisää oppilaiden oireilua. Kiusaajat ovat pari vuotta luokkatovereitaan vanhempia.

–Maahanmuuttajia on alueella ja se pitää hyväksyä, mutta erityistukea tarvitsevia oppilaita pitäisi olla yhdellä luokalla ja yhdessä koulussa vähemmän. Ei mielestäni ole rasistista puhetta, että ne maahanmuuttajat, joilla on esimerkiksi kieliongelmia, tarvitsevat erityistukea.

Rehtori Anna Hirvonen vahvistaa, että kolme saman luokan oppilasta on siirtynyt pois Myllypuron ala-asteelta tänä syksynä.

–Vanhemmat ovat viestittäneet, että koulukiusaamista on ollut ja se on vanhempien näkökulma. He näkevät asian omalta kannaltaan.

–En kiellä, etteikö Myllypuron ala-asteellakin voisi koulukiusaamista esiintyä, mutta monta kertaa kyse on mutkikkaasta tapahtumasarjasta. Asioita selvitellään koululla aina kaikkien osapuolten kannalta. Tässä kohdin en voi tarkemmin kommentoida asioita salassapito- ja vaitiolovelvollisuuden takia, Hirvonen lisää.

Hirvosen mielestä Myllypuron ala-asteella oppimisvaikeuksista kärsiviä ja erityistukea tarvitsevia oppilaita ei ole sijoitettu normaalin perusopetuksen luokille liikaa. Hirvosen mukaan erityisoppilaita ei ole heidän koulussaan keskimääräistä enemmän.

–Kun koulutulokkaat tulevat ja luokkia muodostetaan, pyritään siihen, että luokat olisivat mahdollisimman tasapainoisia niiden ennakkotietojen perusteella, joita meillä oppilaista on.

Hirvonen myöntää kuitenkin, että Myllypuron ala-asteella on normaaliluokkiin sijoitettuna oppilaita, joille on tehty erityisluokkapäätös.

–Kaupungissa toimii erityisluokkia, joihin sijoitetaan oppilaita, joilla erityistuen tarve on erityisen suuri. Näitä erityisluokkien luokkapaikkoja ei ole Helsingissä tarpeeksi. On oppilaita jotka tarvitsisivat tuetumpaa oppimisympäristöä, mutta he joutuvat silti joskus odottamaan erityisluokkapaikkaa. Meillä on muutamia jonossa, mutta niin on useissa muissakin kouluissa.

Hirvonen ei tiedä, minkä tyyppistä tilaisuutta vanhemmat ovat toivoneet.

–Vanhempainilta tässä kyseisessä luokassa on tulossa. Joskus on järjestetty tilaisuus, jossa kriisiosapuolet vanhempineen tapaavat, mutta tässä on ollut eri syitä, joiden takia se ei ole ollut mahdollista.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta

Tässä se nähdään jälleen kerran kuinka järkevää on kuskata Suomeen Afrikan väestöräjähdyksen tuottamaa ylimääräistä biomassaa. Kehitysapu seis ja hyötykäyttöön sekin lähes miljardi euroa!

01/10/2008 7:08 am, Vieras

Tämä ei ole pelkästään raha kysymys,pitäis tämä pikkuhiljaa tajuta,me vanhemmat arvostamme toisiamme,ja kiepous kasvaa kuin korkki ruuvi. Jokainen saa päättää keskuudessaan, mutta tämä on tosi.

02/10/2008 8:53 am, Vieras

Vastaus 8.9,Pihlajiston ala-asteesta Areenalla olleeseen(Väite Pihlajiston koulusta hämmästyttää).Kirjoitin mielipiteeni,osallistuen yleiseen kiusaamiskeskusteluun.Omasta ja tuntemieni vanhempien kokemusten myötä.Lapsiamme on kiusattu,heidän ollessaan ala-aste ikäisiä.elikä kiusaamista on ollut eri vuosina.Sen vuoksi katson,että tilanteiden ollessa päällä,niitä ei ole hoidettu kunnolla.Tottakai jokainen on kohdallaan ottanut ensin yhteyttä kouluun ja yrittänyt keskustelun kautta saada tilannetta ratkaistuksi.Valitettavasti kiusaajat eivät aina lopeta siihen,vaikka asiasta keskustellaan.Suomessa on edelleen vahvava käsitys,että kiusatusta haetaan syyllistä kiusaajien oireiluun.On myös vanhempia joiden kanssa asiassa ei pääse eteenpäin.He pyrkivät kiistämään kaiken kiusaamisen,vaikka olisi millaiset todisteet hyvänsä.omalta kohdaltamme emme saaneet kirjallista suunitelmaa kisamisen lopettamiseksi.Saatika,että asiaa olisi siltä osin edes kommentoitu.Opettajalla ei ollut koskaan aikaa,eikä kiinostusta lapseni auttamisessa auktoriteettinsä turvin.Silloin,kun koulu jättää lapsen kiusaamisen keskelle,ei ole muuta mahdollisuutta,kuin etsiä toinen koulu.Kirjoitan nimettömänä suojatakseni yksityisyyttäni häiriösoitoilta ja muilta asiattomuuksilta,sillä niidenkin kohteeksi on jouduttu,taistelussa kiusaamista vastaan.Te joille "kiusaamisen estäminen on sydämenasia",kuittasitte meidän jotka olemme joutuneet suojelemaan lastamme kiusaamiselta,kokemukset"vihamielisenä kirjoituksena koulua vastaan".niinkauan,kuin kiusaamisesta kertoneiden kokemuksiin asennoidutaan tuolla tyylillä,kiusaaminen elää ja voi hyvin suomessa.

15/10/2008 8:25 am, Vieras

Olen työssä tuolla kyseisellä koululla.Mikä on toimenkuvani, sitä en nyt paljasta.... Monikulttuurisuus todellakin voi olla rikastuttava asia ja asioiden oikein mennessä,kaikkien osapuolien kunnioittavassa ja huomioon ottavassa suhtautumisessa toisiin ihmisiin voi olla antoisaakin yhteiseloa.Lapsethan eivät ole syntyjään ennakkoluuloisia.Mutta suoraan pitää sanoa, että lapset jotka tulevat tietyistä kulttuuri lähtökohdista, ovat verenperinnöltään jo kiivasluonteisimpia ja tulistuvimpia kuin toiset.Monesti ovat ikävä kyllä oppineet kotona myös kaunoja toista kulttuuria kohtaan...esim. arabit eivät välttämättä tule mielellään toimeen afrikkalaisten kanssa.(Muitakin esimerkkejä voisin antaa)Onneksi suurin osa pärjää ja vanhemmat ovat kasvatuslinjassa koulun aikuisten kanssa.
Silloin on pakko aikuisten pitää tiukasti kiinni siitä, ettei uomalaisessa kulttuurissa erotella ketään alkuperänsä vuoksi.Kaikki ovat tasa-arvoisia. Somalilapsilla saattaa olla ongelmana se, että "pikkuvaltiaat" ,poikalapset valvovat tarkkaan, elääkö tyttölapset islamilaisen tavan mukaan.Jos uskaltaa vahtaa liikuntatunnille housut jalkaan, voi saada nyrkistä. Että kyllähän se kasvatus kodeista lähtee! Pojan koulunkäyntiä tuetaan, tytön ei.Koulussamme painotetaan sitä, että Suomen lain ja koulun järjestyssäntöjen mukaan mennään, on omat näkemykset sitten mitä tahansa.Tätä painotetaan myös lapsille.Että Suomessa ei kellään ole lupa toista lyödä.Saa muuten poliisit peräänsä. Ehdottomasti suomalaiset eivät ole enää enemmistö koulussa ja kyllä se näkyy arjessa.Rikastuttavana, mutta myös haasteellisena.Kaikille lapsille painotetaan, että koulussa tulee käyttää suomenkieltä ,välitunnilla saa puhua omalla kielellään jos haluaa.Jokaisella saa olla oma kulttuuri, mutt sillä ei voi alistaa muita tai pakottaa muita.Ruokailu on mielenkiintoinen asia sinänsä, ikäväkseni voin huomata että monetkaan eivät arvosta sitä asiaankuuluvalla tavalla.Toisaalta myös kasvisruokailijat saisivat olla nyrpistelemättä ja olla kiitollisia, että yhteiskuntamme takaa jokaiselle kouluruoan vakaumukseen tai eettiseen näkökantaan katsomatta.Kouluilla ei ole velvollisuutta alkaa järjestää enää enempää etnisimpiä ruokakuvioita.Missään nimessä koulussamme ei hyväksytä kiusaamista missään muodossa.Ehkä tosin lisävaltuuksien lisääminen koulun aikuisille loisi paremman pohjan sen kitkemiselle entisestään.Kaikkien tulisi saada opiskella rauhassa, niin somalilapsen kuin alkuperäisen suomalaisen.Moni kummastelee sitä, miksi puhutaan "somalista", "arabista" jne. Monille lapsille ja heidän perheilleen se on jokapäivää, he haluavat tulla puhutelluksi somalilaisena ym.Kyse ei siis ole koulun aikuisten rasismista.Kaikkien kannattaisi ottaa selvää ,mitä se sana tarkoittaa.Syrjimistä ihonvärin,uskonnon,vammaisuuden tai ulkonäön,sukupuolen perusteella.Eli, jos somalilapsi kiusaa suomalaislasta, joutuu siitä vastuuseen ei voi vedota rasismiin siitä, että joutuu vastaamaan teoistaan! Mutta tällaisessa tilanteessa voidaan kyllä puhua somalilapsen mahd. rasismista suomalaislasta kohtaan. Kyllä olen joutunut todistamaan maahanmuuttajienkin epäkunnioittavaa käytöstä suomalaisia kohtaan.Esim. koulun aikuisista puhutaan halveksiva ilme kasvoilla omalla kielellä ja nauretaan räkäsesti päälle.Että näin.
Kommunikointi ei todellakaan onnistu monienkaan vanhempien kanssa, sillä he eivät ole opetelleet kieltä.Tarvitaan tulkkia tai kyseistä kieltä puhuvaa opettajaa auttamaan.Ehdottomasti maahan muutettaessa pitäisi kielitaito hommata pikapikaa ,mieluiten jo ennen maahan muuttoa.Ei tule mitään, että perheen lpset tulkkaavat puutteellisella taidollaan vanhemmilleen asioita, kodin ja koulun välillä, tämäkin tuo ristiriitoja.Että kyllä maahanmuuttomääriä kasvatellessaan päättäjät voisivat tarkastella hyödyn ja toisaalta kasvaneiden kustannusten välistä suhdetta.Onko hyötyä tuoda 10-henkinen perhe Suomeen josta isä koulutetaan verovaroin ammattiin usein vielä puutteellisen kielitaidon omaavana valmistuu ja lopulle perheelle maksetaan avustuksia ernäisissä muodoissa.Ja ei, tämä ei ole rasismia van puhdasta matematiikkaa ja realismia.JFK:n sanoin, "älä mieti mitä maasi voi antaa sinulle, vaan mitä sinä voit antaa maallesi" ja täältähän sitä kansalaisuutta on haettu, joten sopeutuminen ja panostus Suomeen on ensisijaisen tärkeää.Ja tuosta opettajien puolueellisuudesta.Koulussamme oppilaat ovat tasa-arvoisia ja kohdellaan niin.Pääsääntöisesti joka koulussa Suomen maassa.Mutta onhan se niin, että opettaan omat lämänkokemukset ja persoonallisuus voi vaikuttaa suhtautumiseen esim. erilaisen elämäntavan omaaviin perheisiin...vrt. sateenkaari-perheet.Vaikka näin ei saisi olla!
Mutta muistakaa, kouluissa on koulutettu ja ammattitaitoinen henkilökunta omalla alallaan.
Olkaa rohkeasti vaan edelleenkin parantamassa lapsenne koulua ja elinympäristöä yleensäkin.Lapsien paras on kaikkien etu.Kaikki ansaitsevat ja ovat oikeutettuja ihmisarvoon! Kohdellaan ja opetetaan lapsemmekin kohtelemaan toisiamme kuten haluaimme itseämme kohdeltavan.

31/01/2009 12:46 pm, Vieras

Jos opettajat ja rehtori kieltäytyvät tekemästä mitään jokaisesta kiusaustapauksesta rikosilmoitus. Jos kiusaamisen on sallittu jatkua vuosia ei ole todennäköistä että siihen nyt puututtaisiin, mutta poliisin on tutkittava rikosilmoitukset ja kun niitä on kymmeniä jonossa rehtorinkaan on vaikea höpistä vanhempien kuvitelmista.

18/09/2009 9:40 pm, tuomas2

"Minkä nuorena osaa, sen vanhana taitaa"

Hämmästyttävästi on keskustelu samanlaista kuin perheväkivaltatapauksissa. Syytä väkivallan käyttöön haetaan aina ensisijaisesti uhrista. Uhri jätetään yksin. Vastuuta sysitään kotiin vaikka kiusaaminen tapahtuu koulussa. Kiusaaja saa mellastaa vuosikaudet ja -kymmenet. Viranomainen selittelee miksi ei viitsi/osaa/uskalla hoitaa virkatehtäviään.

Alkaiskohan se väkivallattomuuskasvatus ihan koulusta niiden kiusaajien osalta, jotka jo kotonaan ovat oppineet väkivaltaisen käyttäytymismallin? Olisiko koululla jokin vastuu tässä kasvatustehtävässä?

Mitä tämä koulun kädetön pelleily maksaa meille veronmaksajille uhrien sairastavuutena ym. kerrannaisvaikutuksina?

18/09/2009 11:09 pm, bigM

Vallan ottanut lapsi on turvaton - onko aikuisuus hukassa kotona ja koulussa, sanooHellsten:

http://www.jyvaskylankaupunkileht...sta-Vallan-ottanut-lapsi-on-turvaton

21/09/2009 10:56 am, bigM

Sisäministeriön virkamies vähätteli jossain maahanmuuttoa kertomalla, että Suomen väestöstä on ulkomaan kansalaisia vain 2,5 prosenttia ja että väestörakenteellisia vaikutuksia maahanmuutolla ei kuulemma ole.

Ongelmaa vähätellään tarkoituksellisesti tällaisilla tilastoluvuilla. Nämä tilastomaahanmuuttajathan eivät jakaudu maahan tasaisesti, vaan muodostavat omia porukoitaan tiettyihin kuntiin ja kaupunginosiin, joissa prosenttiluvut ovatkin jo ihan eri näköisiä.

Myös väestörakenteellisia vaikutuksia on ainakin koululuokassa, jos koulutulokkaan luokalla kolme neljäsosaa oppilaista on Saharan eteläpuolisesta Afrikasta. Maahanmuuttajia kannattaisi tuoda vähän lähempää sellaisista kulttuureista, jotka pystyvät meidän oloihin sopeutumaan. Se olisi kaikkien edun mukaista, myös maahanmuuttajien.

21/09/2009 11:36 am, paavo

Ja jos maahanmuuttajia kerran otetaan, pitäisi opetella kohtelemaan heitä tasavertaisesti myös siinä mielessä, että maahanmuuttajalta odotetaan samoja asioita kuin muultakin väestöltä.

Esimerkki: ex-puolisoni on maahanmuuttaja. Hänellä on edelleenkin tulkki joka viranomaispalaverissa, 15+ vuotta maahanmuuton jälkeen.

Hän käyttäytyy aggressiivisesti. Minä en kuitenkaan saa edes pyytäessä viranomaispalavereihin tuki/turvallisuushenkilöä vaikka pelkään häntä.

Hänen aggressiivisuuttaan katsotaan läpi sormien joka viranomaisessa poliisista lastensuojeluun, eikä siihen kukaan puutu.

Siinä on suomalaisen ja maahanmuuttajan kohtelun ero.

21/09/2009 6:30 pm, Jaana

Virkamiehiä, joihin opettajatkin pääosin kuuluvat, luonnehtii varovaisuus ja pelko siitä että heidän toimistaan tehdään huomautus tai pahimmillaan valitus.
Suomalaisten heikko itsetunto on maahanmuuttajien paras ase meitä vastaan.
Emme uskalla sanoa suoraan mitä maahanmuuttajilta vaadimme koska tämä epäonnistumisen pelko kalvaa mieltämme.
Jos koulumaailmassa päästetään kasvatettavat ja koulutettavat päsmäröimään yhdessä kielitaidottomien vanhempien agiteeratessa heidän ajatusmaailmaansa ei tuloksena voi olla muuta kuin totaalinen epäonnistumien. Tulevaisuudessa PISA tuloksilla voi pyyhkiä persettä.

19/10/2009 8:39 pm, eienäämamujakiitos

//"Kuri palautettava" ja " kuri palautettava". Hiukan konkretiaa kiitos...

Millaisia toimenpiteitä, rangaistuksia, rajoja?

Ja edelleen, jos ne ovat tiedossa, tervetuloa toteuttamaan niitä.

Täällä kaunapalstalla kirjoittelu ei edistä asiaa. Tämänkin ajan voisitte/voisimme olla korjaamassa epäkohtia kouluissa, nuorisotaloilla, ostareilla, uimahalleissa....

Vai meneekö sormi suuhun ja luu kurkkuun?

Todellisuus ja käytäntö on usein moninkertaisesti monimutkaisempi yhtälö kuin omien ns. mielipiteiden esittäminen. //

Onpa ylimielinen kirjoitus. Erinomaisuuttasi oletat, että asiaa kommentoivat eivät tekisi omaa osuuttaan yhteiskunnassa ja kotonaan.

Tekosyiden keksijöille kaikki tavattoman monimutkaista. Seliseli.

Pahoinpitelyjen ja jatkuvan häirinnän, sekä pelottelun uhritko tässä kuuluu laittaa vastuuseen? Vai vanhemmat, jotka yrittävät toimia rakentavasti, suojella lapsiaan ja heidän oikeuttaan turvalliseen kouluympäristöön?

21/10/2009 4:08 pm, Late-

Vuosia sitten oma lapseni, tyttö, joutui ala-asteella opettajien uhriksi. Hänen viereensä istutettiin luokassa somalipoika, joka oli levoton ja villi, ja kiusasi tyttöäni koko ajan mm. työntämällä takapuoltaan hänen penkilleen, kyynärpäitään hänen pulpetilleen ja heittelemällää roskia hänen kirjojensa päälle. Hän myös uhkasi hakata tyttäreni koulumatkalla.

Pyysin suomalaisopettajie siirtämään heidät erikseen istumaan, että tyttäreni saisi työrauhan. Opettaja ei suostunut. Hän sanoi, että kaikkien kanssa on opittava tulemaan toimeen.

Liikuntatunnin jälkeen poika oli roskannut pukuhuoneita, heitellyt roskia myös tyttöjen puolelle. Sattuimoisin tyttäreni oli ollut viimeisten joukossa. Opettaja vaati häntä siivoamaan jäljet. Tyttäreni ei suostunut, sanoi, että pojan ne täytyy siivota, kun kerran sotkikin. Opettaja vain sanoi, että hänellä on aikaa odottaa iltaan asti, ennemmin tyttöni ei kotiin pääse.

Välitunnilla tyttäreni juoksi poikaa karkuun. Viimein hän kerran soitti minulle töihin, ja itki puhelimeen niin kovaa, että työkaverini kuulivat ja totesivat, että minun lienee parasta mennä kouluun. Opettajathan, eikä rehtori, ei vastannut sähköoosteihini. Huom. Olen täysin suomalainen monen sukupolven takaa ja puhun suomea, joten mistään kielipngelmasta tässä ei ollut kyse.

Kun seuraavana aamuna menin kouluun saadakseni parannusta asioihin, rehtori, nainen, juoksee käytävällä vastaani ja meuhkaa: "Voi voi hyvä että tulit, tyttäresi kun on käyttäytynyt niin rasistisesti!"

Huomautan tässäkohden, että tyttäreni on puoliksi afrikkalainen. Meillä on ummet ja lammet afrikkalaisia ystäviä. Perheessämme ei ole minkään sortin rasismia ollut, eikä ole. Liekö syy siihen, miksi hänet pakotettiin istumaan häirikön vieressä, sama ihonväri kuin pojalla? Liekö pojan kiusaamisen syy se, että on kotoa oppinut, että tyttöjä saa kohdella niin kuin hän teki tyttärelleni.

Kaikkein karseinta olivat puhuttelut, ns, asioiden selvittäminen, joihin tyttäreni koulussa joutui. Ensinnäkään, minulle ei kerrottu niistä mitään. Puhutteluissa olivat mukana opettaja, rehtori, poika ja pojan isä. Opettajaoli tyttäreni ilmeikkään esityksen mukaan sanonut pojalle näin: "Eikö sinusta tunnukin pahalta, kun xx käyttäytyy sinua kohtaan niin rasistisesti?" Ennen sitä hetkeä poika ei ollut varmaan edes ajatellut mitään rasismia.

Vaihdoimme koulua, ja niin suoraan sanoen vaihtoi poikakin. Uskon, että hänenkin vanhempansa ajattelivat, että kyseisen koulun menettelytapa oli naurettavuuden huippu. Afrikkalaiset ystäväni nauroivat kurkku suorana, kun kerroin heille tyttäreeni kohdistuneista rasismisyytöksistä.

En todellakaan ihmettele, jos suomalaislapset vaihtavat koulua ja hakeutuvat kouluihin, joissa ei ole maahanmuuttajalapsia, jos opettajien käsitys suvaitsevaisuudesta on näin alkukantainen, kuin tyttäreni sai kokea. En ihmettele sitä tippaakaan. Jouduinhan minä ottamaan oman tyttäreni pois koulusta, jota en kokenut hänelle turvalliseksi paikaksi.


22/10/2009 2:06 pm, Kokemus vuosien takaa

Mikä ihmeen spämmipalsta tämä? Tulkaa hommafoorumiin.

22/10/2009 2:17 pm, Juha Halla-aro

Kokemusteni ja tietojeni pohjalta huomauttaisin kaikille, jotka ajattelevat ongelmien syyn olevan pelkästään maahanmuuttajissa - saadakseen kenties tekosyyn syrjintään ja oikeasti rasistiseen toimintaan - että syy ongelmiin on nimenomaan se, että etenkään maahanmuuttajalapsia ei opeteta kouluissa suomalaisten tavoille. Syy on ihan suomalaisten tavassa hoitaa asiat ja antaa noille ihmisille etuoikeuksia.

He oppivat, että saavat kiusata ilman, että asioihin puututaan, ja oppivat vetoamaan tuohon ihan älyttömään rasismi-juttuun, mitä tahansa heiltä vaaditaan, vaikka hyvän käytöksen vaatimuksella ei ole mitään tekemistä rasismin kanssa.

Ihmiset, jotka kirjoittelevat palstalle mielipiteitä ja ovat huolissaan lapsistaan, ovat aivan oikeassa ja oikeutetusti huolissaan: Opettajien pitäisi puuttua maahanmuuttajien käytöstapoihin, koulussa. Missä he oppivat yhteiskunnan tavoille, elleivät siellä?

Tuon rehtorin kommentti vain on juuri sitä, mitä opettajalta vain voi odottaa - eli ei vastaa mihinkään eikä mistään. Niin kerta kaikkisen ovelasti nykyajan systeemi on järjestetty niin, että kaikki paha on vanhempien vika. T'mä systeemi on aivan älytön ja johtaa vain siiihen, että ihmiset ottavat ohjakset omiin käsiinsä.

Eipä tyttäreni ala-asteen ns, suvaitsevaisuuskasvatus, kun hänet pakotettiin istumaan somalipojan kiusattavana, tuottanut yhtään tulosta. Tänä päivänä hän vaihtaa kadun toiselle puolelle, jos näkee somaleita tulevan vastaan, etenkin somalipoikia, ettei vaan a) tule leimatuksi heihin b) ettei joudu väkivallanuhriksi.

Niin älyttömän hyvin sekin koulu suvaitsevaisuuskasvatuksessaan onnistui, huh huh. Suoraan sanoen, lapseni koulunkäynti alkaa olla lopuillaan, enkä mistään ole niin onnellinen kuin siitä. Kouluaika on ollut kerta kaikkiaan päätä huimaavan raastavaa siksikin, että opettajat suhtautuvat vanhempiin niin tolkuttoman halveksivasti. Suhtautumisen vanhempiin pitäisi kerta kaikkiaan muuttua, jos kerran vanhemmat ovat syyllisiä kaikkiin ongelmiinkin, eli siis vastuussa. Nythän on niin,. että opet vaan hääräävät kaikenlaista, vanhempia kuulematta, ja vastuun kantavat vanhemmat.

Olen iloinen, että olen tältä palstalta saanut lukea samankaltaisista kokemuksista, etten ole ainut jota rassaa. Tosin toivon, ettei tällaisia kokemuksia olisi kenelläkään. Suoraan sanoen minulla joskus meinaa tippua hiukset päästä silkasta huolesta lapsen kouluasioiden takia ja sen takia, ettei niihin voi vaikuttaa juuri mitenkään.

22/10/2009 3:07 pm, Kokemus vuosien takaa

Siis jos neljä häirikköä on tiedossa, niin eikös se nyt ole ensimmäinen veto siirtää ne neljä veks sieltä, jotta muut saavat keskittyä siihen, mitä varten koulussa yleensä ollaan?

23/10/2009 1:48 pm, Hande

Jos nämä ihmiset kerran lähtömaassaan jatkuvasti tappelevat ja ryöstelevät, niin tulee mieleen että mitäpä muuta on odotettavissa täällä. Eipä käy kateeksi kotouttajia.

28/10/2009 10:23 pm, Skeptikko

Muuttakaa pois rappeutuvasta ja slummituvasta Itäisen Hesan betonilähiöistä. Niin meidänkin perhe teki jo vuosia sitten.
Ei olla kaduttu, eikä tulla enää koskaan takaisin Hesaan.
Osa alueista on sellaisia, joissa tavallinen suomalaisperhe ei kyllä pitkään viihdy.

03/11/2009 12:36 pm, Poismuutto tehty aikoja sitten

Meidän kolmilapsinen perhe muutti Myllypuron viihtyisälle pientaloalueelle kolme vuotta sitten Espoosta. Hyvin ollaan viihdytty. Rauhallista on ollut. Myllypuron vanhaa ostaria aletaan lähipäivinä purkaa ja uusi uljas ostari rakennetaan tilalle. Koulut (yläaste ja ala-aste) ovat paljon mainettaan parempia. Mm. pienet ryhmäkoot. Lapset ovat kovasti tykänneet.

MYLLYPURO ON LAPSIYSTÄVÄLLINEN ALUE! TERVETULOA ASUMAAN!

03/11/2009 1:15 pm, Jake

Meijän kaks kundii ovat tota skolee käyneet. Ei ole ollu pahemmin valittamist. Hei, haloo. Ei myllikä mikään slummi ole.

03/11/2009 1:22 pm, Paljasjalkanen

suomessa asuvista somalinaisista onliki puolet yksinhuoltajia.johtuen moniavioisuudesta.vaimojen lukumaarä onvaurauden merkki .jokaiden saa tehdä tästä omia johtopäätöksiä yhdellä isällä saattaa siis olla hyvinkin olla 50 viikaria kasvatettavaan.HS 19 .11 AINOA oikea ratkaisu on kasvavaan koulukiusaamiseen on elintaso pakolaisvirtojen tyrehdyttäminen.HUOM. ankkuri lapset.

25/11/2009 1:20 am, ihmetys

Kysymys

Oletko vienyt omenoita tuoremehuasemille?




Kolumnit

Rokotekohu voi käydä kalliiksi

PÄÄKIRJOITUS THL tutkii sikainfluenssarokotteen ja narkolepsian yhteyttä, mutta on mahdollista, että täyttä varmuutta asiasta ei koskaan saada. Varmaa sen sijaan on, että kansalaisten luottamus Suomen rokotusjärjestelmään on kokenut kolauksen. Mones... Lue lisää »


Blogit

Vanhoilla on rahat ja nuorilla velat

Suomalainen on rikkaimmillaan 55–64-vuotiaana. Yli 60-vuotiailla on hallussaan 55 prosenttia kaikista pankkitalletuksista. Tuossa iässä asuntolainat on yleensä jo maksettu ja velkojen osuus on olematon. Sen sijaan 25–35-vuotiaat kantavat niin asunto... Lue lisää »


Terveys

Keski-iän kriisit ovat pientä murrosiän rinnalla

Nuoruus on suurten mullistusten aikaa. Mieli myllertää ja keho muuttuu silmissä. Helsingin kaupungin koulu- ja opiskeluterveydenhuollossa työskentelevä lääketieteen ja kirurgian tohtori Hannu Penttinen muistuttaa, että muutamien vuosien aikana nuori... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish