Ota kantaa!

Yksityinen yritys tuo kotiopettajat takaisin

Idea yksilöllisiä opetuspalveluita tarjoavan yrityksen perustamisesta lähti toimitusjohtaja Pekka Impiön mukaan puhtaasti käytännön tarpeesta, kun moni tuttavapiirissä mietti, mistä saisi lisäopetusta.–Ne oppilaat, jotka kaikkein eniten tarvitsevat ... Lue lisää »


 

Minkälaisen Keskustakirjaston sinä haluat?

30.01.2010 7:05

Marketta Karjalainen

- Kokemukset maailmalta osoittavat, että keskustakirjastot ovat erittäin suuria menestyksiä, Helsingin kirjastotoimenjohtaja Maija Berndtson kertoo. (Kuvaaja: Marketta Karjalainen)
- Kokemukset maailmalta osoittavat, että keskustakirjastot ovat erittäin suuria menestyksiä, Helsingin kirjastotoimenjohtaja Maija Berndtson kertoo. (Kuvaaja: Marketta Karjalainen)

Keskustakirjasto ei kirjastotoimenjohtaja Maija Berndtson mukaan ole vain yksi kirjasto lisää Helsingin kirjastoverkkoon. Keskustakirjastolla on vahva symboliarvo ja se näkyy kauas. Ulkokuorta tärkeämpi kirjastoväelle on kuitenkin sisätilojen toimivuus.

–Kirjasto mahtuu hyvin sille nyt osoitetulle tontille. Koska meillä on upea, Helsingin kasvun myötä eri puolille kaupunkia levittäytynyt kirjastoverkko, emme tarvitse Töölönlahdelle mitään mammuttia. Olemme laskeneet, että tarve on 10000 neliömetriä, Berndtson kertoo.

Hän muistuttaa, että pienessä Kirjasto 10:ssä palvellaan puolta miljoonaa asiakasta vuosittain. Kirjasto 10 on myös osoittanut, että uudenlaiset toiminnot, pitkä aukioloaika ja hyvä sijainti houkuttelevat kirjastoon uusia käyttäjiä.

–Kirjasto 10:ä käydään vilkkaasti katsomassa ulkomailta. Se ei tilana näytä miltään, mutta on kuuluisa toimintojensa ansiosta. Se toimii meillä eräänlaisena testipaikkana. Katsomme mikä vetää väkeä ja toimii. Keskustakirjastosta ei tule Kirjasto 10:n kopiota, vaan uuteen isoon kirjastoon rakennetaan sekä kuhinaa että hiljaisuutta, siellä voi lainata, lueskella, oppia, työskennellä, viettää aikaa, Berndtson visioi.

Hätkäyttävä arkkitehtuuri ei kirjastotoimenjohtajan mukaan ole Keskustakirjastossa tärkeintä.

–Tietysti houkuttelevalla ulkonäöllä on merkitystä, mutta tärkeintä on sisäarkkitehtuuri. On iso haaste, miten sisätilat ilmentävät ja mahdollistavat erilaisia toimintamuotoja ja käyttötapoja. Kaikki tilat eivät kautta linjan voi olla tyylikkäitä ja eleettömiä, vaan tarvitaan myös vapautta ja rentoutta, Berndtson toteaa.

Mitä kaikkea uusien seinien sisälle sitten tulee, on Berndtsonin mukaan vielä osittain auki.

–Nyt pitää kuulostella avoimesti millaisia tarpeita ihmisillä on. Ihan perinteinen, kaikille tuttu kirjastopalvelu on jatkossakin tärkeää, mutta emme tiedä vielä miten tekniikat ja aineistot muuttuvat, Berndtson pohtii.

–Uusi toimintamalli löytyy keskustelujen kautta kunhan hankkeelle on saatu raamit. Suunnittelussa pitää ajatella erilaisia käyttäjäryhmiä. Keskustakirjaston pitää palvella hyvin muun muassa lapsiperheitä, senioreita ja maahanmuuttajia, Berndtson linjaa.

Maija Berndtson haluaisi pitää kiinni siitä, että Keskustakirjasto valmistuu vuonna 2017.

–Olisi surullista, jos emme saisi kirjastoa valmiiksi Itsenäisyyden juhlavuodeksi. Se olisi hieno lahja kaikille suomalaisille ja symboloisi kirjallisuuden ja kielen merkitystä suomalaiselle yhteiskunnalle, Berndtson sanoo.

Nykyistä lähikirjastojen verkkoa Keskustakirjaston ei ole tarkoitus korvata. Myös uudet kaupunginosat tarvitsevat kirjastopalvelunsa. Nykyisestä pääkirjastosta tulee Pasilan lähikirjasto. Kalasatamaa palvelee Vallilan kirjasto. Kruunuvuorenranta kasvaa Laajasalon kirjaston reviirille. Länsisatamaa palveleva kirjasto sijoittuu Bunkkeriin.

Minkälaisen Keskustakirjaston sinä haluat? Mitä palveluja haluat Keskustakirjastoon? Ota kantaa ja kommentoi!

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta

Keskustakirjasto on tarpeellinen. Mutta edes kirjastotoimenjohtajan kauniin maalailevat sanat eivät
poista sitä tosiasiaa, että se on kallis ja sen ylläpito
on kallista. Se syö käyttövarat pieniltä yksiköiltä.

Saa toki haluta kansainvälistä mainetta ja mahtavaa
suomalaista symbolia pääkaupungin kuvaa kohentamaan.
Rahat ikävä kyllä ovat kaupungilla kuulemma tiukilla.

Ikävä kyllä useita kauan aikaa toimineita lähikirjastoja
on kaupungin lakkautuslistoilla. Aina vain vuodesta
toiseen pitää kaupunkilaisten nousta torjumaan
lähipalvelujen leikkaamisia.

Aivan oikein kirjoituksessa tähdennetään, että on
niin kaikenlaista tekniikkaa ja kehitystä, ettei oikein
tiedä että miten ja minne. Antaa asioiden olla hieman
yksinkertaisempia sitten.
Eikö kirjastotoimi voisi jättää nämä mediajutut ja ihmisten
seurustelupaikkana toimimiset ihan
jollekin toiselle toimijalle. Ja sirkushuvit muutenkin ?

Jos kävijämäärät ovat joku mittari, niin vähän väärällä
suunnalla mennään.
Kirjaston perimmäinen tehtävä on jakaa tietoa ja sivistystä
sekä kirjallista viihdettä tasapuolisesti.

Itsestä vain tuntuu, että käyttäjät ovat jo niin vaativia,
että peruskirjaston pitäisi toimia lähinnä ilmaisena videovuokraamona, uutuuskirjakauppana täsmätoimituksilla, it-tekniikan edelläkävijänä
sekä kahvila-ravintola-lehtikioski-verenpaineenmittaus-
asemana. Ja viidellä kielellä.

Tuleekohan keskustakirjastoon liikuntavälineiden
lainauspiste ?

30/01/2010 6:05 pm, rahapula ?

Kirjastoon pitäisi saada sauna porealtaineen, kuntosali, hohtokeilailua, suksivuokraamo, elokuvateattereita, monitoimitiloja, ravintolamaailma ja jonkinlainen elämyspuisto yläkertaan. Kirjoista ei ole niin väliksi.

01/02/2010 5:24 pm, Siistii

Maija Berndtson on oikeilla linjoilla, että hätkäyttävä arkkitehtuuri ei ole Keskustakirjastossa tärkeintä, vaan tärkeintä on mitä talon sisällä tapahtuu. Kaupungin johto on kuitenkin eri linjoilla, Pajusen ja kaupunkisuunnitteluviraston päätavoite on hommata Töölönlahdelle jotain kummallista wau-arkkitehtuuria, jota sitten voitaisiin taas esitellä maailmalla.

Keskustakirjasto kannattaisikin perustaa Postitaloon. On turha rakentaa uusia ökyrakennuksia, kun on näin hyvä vaihtoehto jo valmiina käytettävissä. Ja Postitalostahan on jo hyviä kokemuksia olemassa.

03/02/2010 10:52 am, Kirjasto keskellä kaupunkia

Mitäköhän tapahtuu Rikhardinkadun kirjastolle, jos Töölönlahdelle rakennetaan uusi keskustakirjasto?
Rikhardinkadun kirjasto sijaitsee Kaartinkaupungissa, eli Helsingin keskustassa, ja vieläpä aivan Erottajan vieressä.

03/02/2010 3:08 pm, epätietoinen

Vantaan liittyessä Helsinkiin vaikuttaa keskustakirjasto vielä nykyistäkin naurettavammalta. Suurin osa kaupunkilaisista asuu erittäin kaukana keskustakirjastosta. Mitäköhän esim. korsolaiset ajattelavat "keskustakirjastosta, joka sijaitsee niin kaukana kaupungin eteläpäässä?

Keskustan asukkaiden kirjastontarve voidaan tyydyttää nykyisillä kirjastoilla sekä Postitaloa kehittämällä.

03/02/2010 4:13 pm, Jaana

Keskustakirjaston tarpeesta olisi tehtävä käytännön kokeilu laittamalla asematunneliin entisen tunnelin levyn tiloihin kirjasto, joka olisi auki aivan samoina aikoina kuin lähiöissäkin ja tiedotettaisiin aukioloista ja palveluista yhtä pasiivisesti kuin lähiöissä. Mitattaisiin kävijämäärät ja mitoitettaisiin uusi kirjasto tämän tutkitun, todellisen tarpeen mukaan. Näinhän tehdään lähiöissäkin kun päätetään niiden jatkosta.

04/02/2010 11:55 am, Tasku Kirjasto

Rahat tiukalla kirjaston yllä pitoon. Noin 20 v. sitten ei näin ollut, kun palkat olivat vielä riittävät, joten verotulojakin budjettiin riittävästi. Kun saisivat aikaan reilut kuoppakorotukset kaikkiin tuloihin, niin lamakin olisi pian taakse jäänyttä ja vaara joutua entistä pahempaan jamaan, jos jokin yllättävä kriisi tulisi, kuten Latviaan ja viimeksi Haitiin. Terveydenhoitoakin verrataan Mongolian hoidon veroiseksi.

11/02/2010 5:43 pm, Sairas työtön

Kysymys

Oletko vienyt omenoita tuoremehuasemille?




Kolumnit

Rokotekohu voi käydä kalliiksi

PÄÄKIRJOITUS THL tutkii sikainfluenssarokotteen ja narkolepsian yhteyttä, mutta on mahdollista, että täyttä varmuutta asiasta ei koskaan saada. Varmaa sen sijaan on, että kansalaisten luottamus Suomen rokotusjärjestelmään on kokenut kolauksen. Mones... Lue lisää »


Blogit

Vanhoilla on rahat ja nuorilla velat

Suomalainen on rikkaimmillaan 55–64-vuotiaana. Yli 60-vuotiailla on hallussaan 55 prosenttia kaikista pankkitalletuksista. Tuossa iässä asuntolainat on yleensä jo maksettu ja velkojen osuus on olematon. Sen sijaan 25–35-vuotiaat kantavat niin asunto... Lue lisää »


Terveys

Keski-iän kriisit ovat pientä murrosiän rinnalla

Nuoruus on suurten mullistusten aikaa. Mieli myllertää ja keho muuttuu silmissä. Helsingin kaupungin koulu- ja opiskeluterveydenhuollossa työskentelevä lääketieteen ja kirurgian tohtori Hannu Penttinen muistuttaa, että muutamien vuosien aikana nuori... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish