Kommentit
Hankkeen vastustajalta on huonot tiedot. Tontin varaus on käsitelty lautakunnassa, nimittäin kiinteistölautakunnassa, jonka toimialaa johtopäätöksen mukaan on tonttien varaamisen valmistelu. Tonttien varaamisesta taas johtosäännön mukaan päättää kaupunginhallitus, niin tässäkin tapauksessa. Kiinteistövirasto pyysi asiassa sosiaaliviraston lausunnon. Lausunnossa virasto puolsi tentin käyttöä mielenterveyskuntoutujien palveluasumisen. Päätös on jo tehty pari vuotta sitten, ja määräajan oikaisuvaatimuksen tekemiseen ovat menneet ajat sitten.
Simeonilla on itseasiassa asiasta väärät tiedot. Tontin puolto on tapahtunut virheellisesti, tontti on Y-tontti jonka käyttötarkoitusta ei tarvitse puoltaa vaan puoltaa sitä rakentavalle taholle. Lisäksi asian suhteen on rikottu muitakin kohtia mm. asianosaisten kuulemisen suhteen ennen päätöksentekoa.
Lähipalvelut ovat paikkasidonnaisia, kun taas palveluasuminen ei. Tapaninvainio on Pohjois-Helsingin pienalueiden lapsirikkain asuinalue (noin 1500 alle 15 vuotiasta lasta) ja silti vähiten lähipalveluita. Tapaninvainvainion päiväkoti- ja koulutilat ovat olleet jo vuosia riittämättömät alueen tarpeisiin nähden. Tämä on tunnistettu nyt jo kaupunginvaltuustotasolla, asiasta on tehty aloite palveluiden parantamiseksi.
Kyseisellä tontilla sijaitsi aikoinaan päiväkoti, joka purettiin homeavaurion takia. Kaupunki lupasi tontille alueen asukkaille korvaavia lähipalveluita (mm. päiväkoti ja koulu), mutta vuosien odottelun ja katteettomien lupauksien jälkeen mitään ei ole saatu. Tapaninvainion veronmaksajien rahat kyllä kelpaavat, mutta vastineeksi saadaan vaan tyhjiä ja kateettomia lupauksia.
Asiasta on myös lähes 300 ihmisen allekirjoittama addressi olemassa:
http://www.adressit.com/uimarannantie8
Onneksi syksyllä on kunnallisvaalit tulossa. Tapaninvainion suunnalta varmasti menee moni ääni siihen suuntaan, kuka puolustaa lähipalveluita ja lähidemokratiaa. Kun taas ne eivät saa ääniä, ketkä ovat katteettomia lupauksia antaneet. Äänestämällä voi vaikuttaa.
Sitä saa mitä tilaa ja niin makaa kuin petaa.
Ketkä ovat Tapaninvainion asialla kuntavaaleissa? Erityisesti kiinnostaa lähipalveluiden kuntoon saamista sekä puhtaamman Vantaanjoen asiaa ajava ehdokas.



















