Kommentit
Toivottavasti onnistuvat keräyksessään, niin ehkä niillä varaa maksaa myös
taksimaksat takas Esposeen, harvalla Espoon nuorella kun tuntuu olevan. Maksun
aika kun tulee niin ne ottavat jalat alle ja juoksevat kun säikyt city(maalais)kanit pitkin
pusikoita. Työurani aikana on ollu vain kaks ryhmää jotka hoitaa maksut juoksemalla, eli
eräs Suomen vähemmistöryhmä ja Espoolaiset nuoret. Kumpikaan ryhmä ei ole enään tervetullut minun taksiini, paitsi jos on sama onneton joka joskus ottanu juoksun. Silloin suorin tie menee Nihtisiltaan ilman kysymyksiä tai selityksiä. Luulis olevan aika
kurja tunne kun joka kerta kun menee taksiin ei tiedä onko tämä kuski nähny kuvani tai
ollu kuskina kun juoksun tehny, viekö kotiin vain Nihtisiltaan. Kyllä ihminen on tyhmä,
niin pienellä rahalla hankkii isoja ongelmia.
Espoo on yksi ainoita kuntia, jolla valtion apu on negatiivinen. Ehkä olisi syytä laajemmaltikin käydä hakemassa omiaan takaisin.
Oikein suositaan suomalaista. Eipä ole minkään kunnan nuoret keksineet moista protestia, kuin Espoon nuoret.
Hampaattomat ja kädettömät päättäjämme, kun eivät mahda tälle romanikerjäläistilanteelle yhtään mitään, niin Espoon nuoret kunnostautuivat protestilla.
Hyvä näyttäkää niille ja suomalaiset suosikaa suomalaisia, se on aina kotiin päin!
> Toivottavasti onnistuvat keräyksessään, niin ehkä niillä varaa maksaa myös
taksimaksat
Mitä ovat taksimaksat?
Kehittyykö nopeasti vai onko pitkän aikavälin sairaus? :)
Tsemppiä näille nuorille, toivottavasti oli mukava ja tuottoisa päivä!
Viime kesänä oli pari suomalaista nuortamiestä Aleksanterinkadulla kerjäämässä kyltin kanssa, jossa luki muistaakseni "tarvitsemme rahaa oluen ostoon". En muista olivatko samoja kuin nämä. Koska oli kuuma ja aurinkoinen päivä, annoin epäröimättä kympin kaveruksille. Tunsin auttaneeni tarpeessa olevaa lähimmäistäni.


















