RISTITUULESSA
Maassamme nousee aina aikavälein keskusteluun aihe ”isoveli valvoo”.
Mitä ja ketä isoveli valvoo ja onko valvonta mennyt liian pitkälle? Missä kulkevat yksilön suojan rajat?
Valvonta ei useinkaan häiritse henkilöitä, joilla ei ole rikollista taustaa tai menneisyyttä. Olemme myös itse innokkaita kertomaan omista asioistamme ja tekemisistämme ulospäin.
Tätä ajatusta puolustaa muun muassa tv-ohjelma Big Brother ja Facebook.
Onko valvonta jo liiallista?
Asiaan ottavat kantaa Luonto-liiton pääsihteeri Leo Stranius ja poliisitarkastaja Ari Alanen.
On perusteltua kysyä, valvooko isoveli liikaa
On perusteltua kysyä, valvooko isoveli liikaa. Onko tietomme liian helposti saatavilla ja onko valvonta mennyt liiallisuuksiin?
Esimerkiksi verkossa yksityisyyden suoja hämärtyy, kun mitä tahansa voi päätyä minne tahansa. Jälki omista teoista jää useaan paikkaan ja löytyy vuosienkin kuluttua.
Ajaudummeko tilanteeseen, jossa ihmiset joutuvat vaihtamaan nimeään ja identiteettiään, jotta menneisyydestä pääsee eroon?
Ja jääkö tästäkin huolimatta jälki omasta toiminnasta kummittelemaan poliisin ja muiden viranomaisten rekistereihin hakkereiden paljastettavaksi?
Leo Stranius
Luonto-liiton pääsihteeri
Yksityisyyden suoja turvataan perustuslaissa
Kansalaisten yksityisyys, muun muassa yksityisyyden suoja ja liikkumisvapaus, turvataan Suomen perustuslaissa.
Poliisilaissa ja pakkokeinolaissa on poliisille annettu mahdollisuus hankkia tietoja yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitoa ja rikosten ennalta ehkäisyä tai niiden tutkintaa varten.
Poliisin tiedonhankinta perustuu edellä mainitussa tarkoituksessa voimassa olevaan lainsäädäntöön, eikä muuta oikeutta kansalaisia koskevan tiedon keräämiseen ole.
Poliisi ”isoveljenä” valvoo niillä keinoilla, jotka Arkadianmäeltä on sille annettu.
Ari Alanen
poliisitarkastaja
Ristituulessa-sarjassa asiantuntijat ottavat kantaa ajankohtaisiin aiheisiin. Kumman puolella olet? Jatka keskustelua.