– Jos vertaan vaikka fudiskenttään niin sanoisin, että mun pelipaikka on vasen keskikenttä. Nousen välillä hyökkäykseen ja puolustan tarpeen mukaan. Mulla on sellainen tunne, että en ole ihan heti lähdössä vaihtoon, kuvailee Sansa omaa sijoittumistaan suomalaiselle musiikkikentälle.
Ensimmäisen levyn kanssa jäin alakynteen.”
Omaa tietään kulkeva artisti julkaisi kolmannen albuminsa Saviour huhtikuussa. Sen musiikki on aiempaa koneellisempaa.
– Viime levyillä olen ollut enemmän kantrin ja folkin lumoissa. Saviorilla halusin tehdä jotain muuta. Muun muassa Massive Attack, Moby ja Air on soinut sterkoissa tiuhaan. Oli luonnollista ottaa vaikutteita konemusasta, Sansa kertoo.
Kuka Sansa?
Oikealta nimeltään Sannaliisa Ilkka.
Syntynyt 1980.
Opiskellut Helsingin Pop ja Jazz Konservatoriossa.
Opiskelee nyt Metropolia Ammattikorkeakoulussa äänisuunnittelua.
Helsingin Juhlaviikot nimesi Sansan Vuoden Debytantiksi 2010.
Vagabond Girl julkaistiin vuonna 2005 ja toinen albumi Sansa vuonna 2009
Uusin albumi Saviour tuli ulos 27. huhtikuuta
Tuorein sinkku Boys (Summertime Love) viihtynyt Radio Suomen soittolistalla.
Keikalla Kokomo Tikibar & Roomissa (Uudenmaankatu 16-20) keskiviikkona 29.6. klo 21
http://www.tiketti.fi/tapahtuma/11926
Saviourin yllättävin biisiratkaisu on uusi versio Sabrinan 1980-luvun hitistä Boys (Summertime Love). Sansan käsissä syntikantäyteinen kasarikipale on muuttunut salaperäiseksi balladiksi.
– Biisi soi paljon MTV:llä kun olin pieni ja myönnän, ettei se video ollut ihan pikkulapsille tarkoitettua materiaalia. Lähestyin biisiä toista kautta, mietin mikä on biisin vastakohta, se salattu toinen puoli. Löysin rikkinäisen ihmisen, joka epätoivoisesti haluaisi tulla rakastetuksi. Me kaikki haluamme, että meidät hyväksytään.
Hyväksynnän saaminen oli Sansalle itselleen tärkeää uran alkuvaiheessa, jolloin hän kertoo olleensa muiden vietävissä.
Warner Musicin kautta julkaistusta debyytistä Vagabond Girl tulikin kompromissi eikä Sansa mielellään esitä sen kappaleita livenä.
– Ensimmäiseltä levyltä en ole soittanut vuosiin mitään. Siinä on omat hetkensä, mutta valittettavasti jäin sen kanssa alakynteen. En tarkoita tällä, etteikö siellä olisi hyviä biisejä.
Nyttemmin Sansa on löytänyt rinnalleen enemmän samanhenkisiä ihmisiä. Saviourin on tuottanut Janne Oinas.
Haluan päästä soittamaan festareille ympäri maailman.”
– Voin sanoa olevani onnekas, sillä olen saanut laittaa itseni likoon ilman taiteellisia kompromisseja. Olen iloinen, että olen saanut kehittyä omaan tahtiini musantekijänä ja esiintyjänä.
– Ehkäpä erotun muista sillä, että uskallan heittäytyä tuntemattomaan ja osaan soittaa biisit livenä, Sansa vinkkaa.
Tulevaisuudessa myös esiintymiset ulkomailla kelpaisivat englanniksi laulavalle naiselle.
– Hitsiläinen, haluan päästä soittamaan festareille ympäri maailman! Se vaatii duunia, mutta siihen on hyvä pyrkiä.