Järjestäjät kiistävät turvatoimien pettäneen Kontufestareilla

Paikalliset
Kommentoi 2

– Koko päivä meni hyvin ja yleisö nautti musiikista. Pois lähtiessään joku sitten tuikkasi festivaalialueen ulkopuolella risukasan tuleen, kertaa Kontufestarin tuottaja Ilkka Tuominen lauantain tapahtumia.

Kelkkapuistossa kello 12-21 järjestetyssä tapahtumassa ilmeni tilaisuuden loppupuolella järjestyshäiriöitä, joihin poliisi joutui puuttumaan.

– Kontufestari sujui hyvin. Paljon julkisuutta saanut tulipalo oli festivaalialueen ulkopuolella ja nujakointia oli ostarin tuntumassa. Emme me voi olla vastuussa ihmisten yleisestä pahasta olosta, Tuominen toteaa.

Järjestäjien ja poliisin näkemykset poikkeavat toisistaan. Poliisin mukaan tilaisuuden suosio yllätti. Järjestäjä oli arvioinut lupia hakiessaan yleisömääräksi 2 500. Paikalla oli noin 7 000 ihmistä.

 

Meillä oli tiukemmat turvajärjestelyt kuin aiempina vuosina ja kaikki meni ihan nappiin. ”

Tuomisen mukaan yleisömäärä ei ollut yllätys.

 

– Olimme varautuneet siihen, että kävijöitä on päivän aikana kaikkiaan 5–7 000. Päälavalla viimeisenä esiintynyttä Notkeaa Rottaa oli kuuntelemassa noin 2 500 henkeä eikä mitään ongelmia ollut, Tuominen korostaa.

Poliisin mukaan tilaisuuden loppupuolella festivaalialueella ja sen ympäristössä oli silminnähden aggressiivista yleisöä, joka aiheutti häiriötä päihtyneellä käyttäytymisellään. Poliisi rauhoitti yleisöä näkyvällä läsnäololla ja tappeluihin puuttumisella.

Tuominen ei kommentoi viranomaisten toimintaa.

– Meillä oli tiukemmat turvajärjestelyt kuin aiempina vuosina ja kaikki meni ihan nappiin. Meillä oli entistä tarkemmin valittu turvamiesporukka, yhteensä 20 ammattilaista. Turvapäällikkömme antoi apua sekä poliisille että pelastuslaitokselle, Tuominen toteaa.

– Ohjelma toimi erittäin hyvin. Jätkäjätkät veti erittäin hyvän keikan ja paikalliset bändit esiintyivät omille kannattajilleen, Tuominen selvittää.

– Meistä riippumattomista syistä joku päätti polttaa Porttitien varresta risukasan, Tuominen huokaa.

Poliisiraportin mukaan sadat päihtyneet ihmiset hurrasivat tulipalolle ja pyrkivät palopaikalle asettaen itsensä vaaralle alttiiksi. Väki esti pelastusviranomaisten pääsyn paikalle.

Poliisi pyrki ohjaamaan yleisöä pois vaara-alueelta. Sadat päihtyneet käyttäytyivät aggressiivisesti sekä poliisia että palomiehiä kohtaan.

Poliisi kirjasi rikosilmoituksia muun muassa vahingonteosta ja pahoinpitelyistä ja otti kiinni useita aggressiivisesti käyttäytyneitä juopuneita.

– Kontufestari järjestettiin hyvin ja sillä tavoin kuin oli sovittu. Juomien kanssa festivaalialueelle pyrkineitä käännytettiin pois. Ehkä he sitten nujakoivat muualla, Tuominen toteaa.

Kontufestarin tulevaisuuteen tapahtumilla ei Tuomisen mielestä voi olla vaikutusta.

2 kommenttia Kommentoi
Käyttäjän Marketta Karjalainen kuva
Marketta Karjalainen

Kommentit

23.8.2011 15:01

Notkean Rotan keikka lopetettiin väenpaljouden vuoksi tuntia liian aikaisin, ja joku suuttui.

24.8.2011 13:51

Sadat päihtyneet ihmiset välittömästi festarialueen ulkopuolella ovat järjestäjän vastuulla sen aikana ja välittömästi päättymisen jälkeen. Kauemmat alueet kuten ostoskeskus eivät ole enää järjestäjän vastuulla. Tämä erityisesti tilaisuuden ollessa päihteetön, koko perheen tapahtuma. Järjestäjän tehtävä on ajaa päihtyneet ihmiset kauemmaksi hajottaen ryhmät ja tarvittaessa poliisi apuun kutsuen sekä poliisin toimittaessa päihtyneet ihmiset putkaan iästä riippumatta. Resurssipula ei ole pätevä syy tehtävien laiminlyöntiin. Ellei resursseja ole, ei tapahtumia järjestetä.

Tämä välitön puuttuminen koskee erityisesti räyhähenkiä, koska joukossa tyhmyys tiivistyy ja yllytyshulluja löytyy päihtyneistä helposti vaikkapa nyt tulipaloon liittyvässä tilanteessa.

Tapahtumahakemuksien ja -ilmoituksien yleisömäärä on arvio, jota täytyy pystyä päivittämään oikeampaan suuntaa tuleviin tapahtumiin vastuullisesti. Arviota ei saa ylittää kohtuuttomasti, jolloin järjestäjän resurssit riittävät tehtävien hoitoon. Mikäli järjestäjä välinpitämättömyyttään laskee ihmisiä tapahtuma-alueelle rajattomat määrät heitä tulee rangaista siitä oikeudenmukaisesti. Järjestäjä voi tarkoituksellisesti ilmoittaa yleisömäärän arvion pieneksi selvitäkseen vähemmällä henkilökunnalla. Järjestäjien vastuulla on myös tapahtumien ilmapiiri ja sen ollessa vihaa lietsova voidaan tältäkin osin järjestäjä vastuuttaa järjestyshäiriötilanteisiin.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.