Kuvataidekeskus muutti Happeen

Paikalliset
Kommentoi

Helsingin työväenopiston keskisen alueopiston kuvataideopetus on siirtynyt nuorisoasiainkeskuksen toimintakeskus Hapen tiloihin (Sörnäisten rantatie 31).

Samalla työväenopisto luopui tiloista Taidekeskuksessa Pengerkuja 6:ssa. Uudet tilat soveltuvat aikaisempaa paremmin kuvataideopetukseen ja talo tarjoaa mielenkiintoisia yhteistyömahdollisuuksia nuorisoasiainkeskuksen, työväenopiston ja Suvilahden kulttuurikeskuksen välillä.

 Hapessa työväenopistolla on käytössään piirustus- ja maalausluokat, keramiikkaluokka, grafiikanluokka, pimiö ja luentoluokka. Syksyn aikana tiloissa aloittaa noin 40 eri kuvataiteen ryhmää. Kuvataidekeskus Happi sijaitsee kävelymatkan päässä Sörnäisten ja Kalasataman metroasemalta Suvilahden kulttuurikeskuksen läheisyydessä.

Kuvataidekeskus Hapessa järjestetään Open House -päivä lauantaina 8. lokakuuta kello 11–14.15, jolloin yleisö voi tutustua tiloihin, seurata opetusta sekä kokeilla itse työskentelyä.

 

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.