Viikonlopun aikana Hakunilassa järjestetään maastohiihdon Suomen Cupin toinen osakilpailu.
Hiihtoladut on varattu kilpailijoille koko viikonlopun ajaksi, joten muilla hiihtäjillä ei ole asiaa laduille. Hiihtoladut ovat taas kaikkien käytössä maanantaista lähtien.
Hakunilassa hiihdetään lauantaina sprintit vapaalla hiihtotavalla. Sunnuntaina naiset hiihtävät viisi ja miehet 10 kilometriä vapaalla hiihtotavalla. Kummatkin kiertävät 2,5 kilometrin lenkkiä.
Sprinttien lähtölistalla on 40 nais- ja 74 mieshiihtäjää. Aika-ajot alkavat kello 10 ja alkuerät kello 12.02 alkaen.
Sunnuntaina normaalimatkoille on ilmoittautunut 65 mies- ja 47 naishiihtäjää. Väliaikalähdöllä käytävä naisten kisa alkaa kello 11.15 ja miesten kisa kello 12.15.
– Vantaalle on tulossa hienot kisat. Kilpailijamäärä kaikkineen on hyvä, kun otetaan huomioon alkutalven heikko lumitilanne kotimaassa. Toivottavasti yleisö löytää Hakunilaan kannustamaan kansallisia ja kansainvälisiä huippujamme, toteaa uuden kisasarjan race director Hannu Koivusalo.