Kommentit
Pajusen tarkoitus tarkoitus oli, että museota puoltavat kaupunginvaltuuston jäsenet saataisiin näyttämään kaukonäköisiltä taidetta ymmärtäviltä poliitikoilta, jotka vastaväitteistä piittaamatta ymmärtävät mikä on Helsingille parhaaksi ja uskaltavat ajaa läpi jalon hankkeen, joka tekee Helsingistä todellisen World Capitalin. Kyllä ei nyt enää siltä näytä.
On se kyllä kumma juttu jos nuo kuvittelee saavansa Guggenheimin Helsingissä toimimaan. Asukkaita vajaat 600,000 tuhatta! Ei toiminut Berliinissä, joten miksi ihmeessä Hesassa?? Ai niin sori hei! Liitetään Espoo,Sipoo ja Vantaa Helsinkiin niin saadaan rahaa :)
Suuruudenhulluutta.
Tottakai vastustetaan. Mehän olemme suomalaisia jotka vastustavat kaikkea uutta.
Helsingin Sanomien kulttuuritoimittajan mielestä Guggenheim-pelissä voi nyt ruveta tinkimään, kun museon Berliinin haaraliike suljetaan. Näin Helsingin mahdollisuudet tämän sarjamuseon saamiseksi senkun vaan parantuvat.
Onhan tämä aika erikoinen näkemys asiasta. Eiköhän tätä Pajusen ja Guggenheimin peliä ole nyt jo pelattu ihan tarpeeksi, niin että koko pelin voisi puhaltaa poikki.
Voisiko saada kaikki vastaukset jakeluun. Hienoa työtä mutta olisi todella tärkeää tietää ketkä ovat vastanneet ja mitä sekä se, ketkä eivät ole vastanneet kyselyyn.
















