Mitä kesäteatteri tekee talvella?
Tohvelisankarin rouva juonittelee kesällä Eläintarhan ala-asteen pihateltassa yleisön eteen tuotavassa näytelmässä, mutta mitä kesäteatterissa tapahtuu talvella? Teatteri Tulin perustaja ja ohjaaja Kari Kinnaslampi kertoo, että esityksen valmistelut ovat olleet jo jonkin aikaa täydessä käynnissä.
— Valitsin jo tammikuussa tulevan kesän näytelmäksi Maria Jotunin vuonna 1924 julkaiseman Tohvelisankarin rouvan, koska se on teatterimme linjaan sopiva klassikko ja sitä paitsi mahdottoman hauska sekä myös ajankohtainen, Kinnaslampi selvittää ja jatkaa:
— Rupesin sen jälkeen saman tien hakemaan näyttelijöitä. Minulla on pitkältä ajalta hyvät suhteet usean helsinkiläisen harrastajateatterin loistaviin näyttelijöihin, ja minulla oli jälleen onni saada eri rooleihin haluamani esittäjät. Harjoituksia pidetään parhaillaan viitisen kertaa viikossa. Samalla tehdään lavastus- ja puvustussuunnitelmia.
— Tuottajamme Pauliina Alanko on ahkeroinut jo monta kuukautta erilaisten käytännön asioiden parissa, joihin kuuluvat esitysoikeuksien hankkiminen, neuvottelut kaupungin viranomaisten kanssa esityspaikasta, esitysteltan vuokraaminen ym. ym. Hän on myös aloittanut markkinointimateriaalin valmistamisen, mainostajakumppanien hakemisen sekä tiedottamisen katsojakunnalle. Lipunmyyntikin on jo auki internetsivuillamme.
Näyttelijä ja ohjaaja Kari Kinnaslampi on noin kahdenkymmenenviiden vuoden aikana ohjannut monia näytelmiä ja näytellyt lukuisia rooleja niin näyttämöllä kuin televisiossakin. Tänä talvena hänet nähtiin TV2:n Uusi päivä -sarjassa ”Kukkona”. Kinnaslampi on aiemmin toiminut teatterinjohtajana muun muassa Varkaudessa ja Lohjalla. Lisäksi hän opettaa teatteripedagogina näyttelijäntyötä ja ilmaisutaitoa.
Teatteri Tulin Kari Kinnaslampi perusti vuonna 2009 tekemään perinteistä ja hyväntuulista kesäteatteria Helsingissä. Aloitusvuotenaan Tuli esitti Seurasaarisäätiön Tomtebon lavalla Maria Jotunin Miehen kylkiluuta ja viime kesänä Aapelin Pikku Pietarin pihaa Työväenasuntomuseon pihalla. Tulevana kesänä on siis vuorossa Maria Jotunin Tohvelisankarin rouva Eläintarhan ala-asteen pihalla.
Lisätiedot ja yhteydet:
- Ensi-ilta 11.6.2011 klo 18:00, Eläintarhan ala-asteen piha, Savonkatu 2, Helsinki
- Liput ja lisätiedot: info@teatterituli.com, puh. 046-639 5831
Teatteri Tuli ry on perustettu ohjaaja, näyttelijä Kari Kinnaslammen aloitteesta keväällä 2009. Se on ammattijohtoinen harrastajateatteri, jonka näyttelijät kerätään jokaista näytelmää varten pääkaupunkiseudun harrastajateattereista. Teatteri Tuli tekee perinteistä kesäteatteria, jolle se etsii näyttämön tarpeen mukaan. Tuli etsii jatkuvasti vakituista tilaa, johon voisi nuotionsa sytyttää.
Kesällä 2009 Tuli aloitti Maria Jotunin Miehen kylkiluulla Seurasaarisäätiön Tomtebon takapihalla ja Kesällä 2010 Teatteri Tuli esitti Pikku Pietarin Pihan Helsingin kaupunginmuseon Työväenasuntomuseon pihalla. Tulevana kesänä 2011 jatketaan Maria Jotunin herkullisten tekstien parissa ja tehdään raikas ja reipas sovitus Tohvelisankarin rouvasta Eläintarhan ala-asteen pihalle rakennettavaan telttaan.
Kumppanit
Uusimmat
- Relaa ja istahda pehmeään Pusuun Helsinki-Vantaalla
- Reaktorissa voi seikkailla ja chillailla
- Välimeri keskellä Helsinkiä
- Alkutalven kurakelit eivät hidastaneet Jääpuiston vauhtia
- Mökit tervetuloa, mutta ulkoilureitit säilytettävä
- Kolme miestä tunkeutui rikkomastaan ikkunasta asuntoon
- Kaapolla ja Kipparilla on vahva parisuhde
- Briljanttia ja tökkivää suunnittelua
Uusimmat blogit ja kolumnit







