Ruoka

Näin säästät ruokamenoissa

RUOKA Marttojen kehittämispäällikkö neuvoo, kuinka euroja voi pihistää myös keittiössä.

Arja Hopsu-Neuvonen tietää, että yhden hengen talouden ruokamenojen suunnittelu vaatii usein enemmän kuin perheen.

Martat

Haluatko säästää euroja myös ruuanlaitossa? Jos, satsaa suunnitteluun ja tee ruokaa itse.

Vaikka valmisruokia ja eineksiä voi saada kohtuuhintaan, pidemmän päälle kotitekoinen ruoka tulee edullisemmaksi, Marttojen kehittämispäällikkö Arja Hopsu-Neuvonen tietää.

– Kun seurantajakso on vähintään kuukausi, mieluummin vuosi, erot alkavat näkyä. Itse tehdyllä ruualla säästetty summa kannustaa miettimään valintoja myös jatkossa.

Mutta kuinka pienellä summalla syö jo hyvin? Neuvosen mukaan tiukahkolla taloudenpidolla yhden henkilön ruuat maksavat 210–250 euroa kuukaudessa. 50 eurolla viikossakin pärjää, mutta tässä kotitalouden koko voi olla haaste.

Vaikeinta ei ole Hopsu-Neuvosen mukaan perheen, vaan yhden hengen talouden ruokamenojen suunnittelu.

– Jo ostotilanne on sinkulle erilainen, sillä yleensä kauppojen pakkauskoot ovat suuria. Sinkun täytyy kaupassa päättää, ostaako palvelutiskistä juuri sopivan kokoisen annoksen raaka-aineita vai suuremman valmispaketin, josta valmistaa useamman päivän ruuat. Tällöin kotoa on ehdottomasti löydyttävä pakastin, hän huomauttaa.

Sinkun täytyy kaupassa päättää, ostaako palvelutiskistä juuri sopivan kokoisen annoksen raaka-aineita vai suuremman valmispaketin, josta valmistaa useamman päivän ruuat. "

Varsinkin yhden hengen taloudessa fiksulla ruuanvalmistustavalla ja oikeilla välineillä saa kuitenkin säästöt aikaiseksi.

– Esimerkiksi mikroaaltouunilla voi valmistaa nopeasti hyvää ruokaa. Kun tekee täsmäannoksia, ei hävikkiäkään tule.

Myös kuiva-ainevarastoon kannattaa satsata. Jos kotoa löytyy erilaisia jauhoja, suurimoita, linssejä, mausteita ja muita kuiva-aineita, pelkästään niistäkin tekee tarvittaessa aterian.

Tärkeintä on kuitenkin miettiä, mitä kaupasta ostaa.

Monen kuluttajan lähikauppa on nykyisin jättikokoinen supermarket, jonka maitohylly on usein sijoitettu valtavan kiinteistön takimmaiselle seinustalle. Sinne päästäkseen on käveltävä pitkiä käytäviä ja ohitettava kymmeniä hyllymetrejä, joille on aseteltu toinen toistaan houkuttelevampia tuotteita.

– Kun ruokabudjetti on niukka, on ruokakauppaan mentävä tarkan ostoslistan kanssa ja sitä on myös noudatettava. Houkutusten ohi on päästävä, eikä heräteostoksiin saa sortua.

Myös järkevällä ruokareseptien valinnalla, sesonkituotteiden käyttämisellä ja tarjousten hyödyntämisellä on merkitystä.

– Jos reseptissä on monenlaisia aineksia ja puolikas sitä, puolikas tätä, tulee ruoka-annoksesta helposti kallis, koska jäljelle jäävät puolikkaat ja harvemmin käytettävät ruoka-aineet jäävät helposti käyttämättä.

– Toisaalta voi miettiä, voiko ruokaohjeen kalliita raaka-aineita vaihtaa edullisempiin. Sesonkituotteiden käyttö alentaa kustannuksia, ja kauppojen tarjouksia kannattaa hyödyntää.

Marttojen kotitalousneuvoja Arja Hopsu-Neuvonen on viime vuosina huomannut, kuinka suoraan taloudellinen tilanne vaikuttaa siihen, mitä suomalaiset ruokakaupasta ostavat ja syövät.

– Jos tulot syystä tai toisesta pienenevät, tinkii suurin osa meistä ensimmäiseksi juuri ruokamenoista. Asuntokuluista, vakuutuksista ja monista muista menoista kun on paljon vaikeampi nipistää.

Paljonko käytät viikossa ruokaostoksiin?

50-100 euroa
43% (162 ääntä)
alle 50 euroa
28% (105 ääntä)
100-200 euroa
20% (76 ääntä)
yli 200 euroa
9% (32 ääntä)
Ääniä yhteensä: 375

Marttojen säästövinkkejä:

Keskitä viikon ruokaostokset pariin, kolmeen ostoskertaan.

Mene kauppaan ostoslistan kanssa.

Tee kerralla enemmän, mutta älä liikaa.

Keitä kerralla kattilallinen keittoa. Tähteeksi jäänyt keitto säilyy jääkaapissa muutaman päivän. Voit myös pakastaa sen myöhempää käyttöä varten.

Paista suuri annos laatikkoruokia, kasvispihvejä, lihapullia, sämpylöitä tai pullia ja pakasta myöhempää käyttöä varten.

Valmista samasta raaka-aineesta kerralla eri ruokalajeja.

Vertaa hintaa ja laatua yksikköhintojen ja pakkausmerkintöjen avulla. Tarjoustuote ei ole aina edullisin tuote.

Suuret pakkauskoot tulevat usein halvemmaksi, kunhan tuote tulee käytettyä. Yksittäispakatut tuotteet ovat yleensä kalliimpia.

Osta ruokaa syötäväksi, älä biojätteeseen.

Lähde: Martat

Näin paljon pieni valinta voi säästää

puurohiutaleet 1,70 e/kg vai murot 11,00 e/kg

jogurttitölkki 1,60 e/kg vai jogurttipikari 1,80 e/kg

kokonainen vehnäleipä 4,00 e/kg vai sämpylät 7,00 e/kg

itse leivottu mokkapala 0,25 e/kpl vai berliininmunkki 1,50 e/kpl

pullapitko 7,80 e/kg vai dallaspulla 9,90 e/kg

1,5 l limsa 1,60 e/l vai 0,5 l limsa 3,40 e/l

Arjen esimerkkejä

1 noutokahvi viikossa tekee vuodessa yli 200 euroa.

1 omena viikossa tekee vuodessa vajaa 20 euroa.

Viidellä eurolla saat kaksi levyä suklaata tai 4–5 annosta pastavuokaa soijarouheesta.

Lähde: Martat

Lisää aiheesta: 

Näin peset ikkunat kuin martta9.4.2013 16.58
Kimppakyytiläinen: ”Olen säästänyt satasia”10.12.2013 16.44
Kimppakyyteihin mobiilisovellus – ”Jopa 80 prosenttia edullisempaa kuin kulku julkisilla”24.1.2015 14.30
Kauppa uhkaa roskisruuan dyykkaajaa poliisilla – näin sanoo laki9.3.2015 18.00
Kotiruuan arvostus syö einesten suosiota – ”roiskeläpät” jäävät hyllyyn19.12.2014 15.00

Etusivulla nyt

Uusimmat: Ruoka

Luetuimmat

Uusimmat

Uusimmat: Urheilu