Minne mennä

Viipurin Urheilijoilla 100-vuotisjuhlakisa

Viime vuoden kisojen naisten 3000 metrin kärkikaksikko Camilla Richardsson (vas.) ja Karin Storbacka. 

Tapio Nevalainen / SUL

Vuonna 1918 Viipurissa perustettu seura Viipurin Urheilijat juhlistaa 100-vuotista taivaltaan yhtenä Suomen menestyneimpänä yleisurheiluseurana.

Lauantaina 26. toukokuuta Eläintarhan urheilukentällä järjestettävä 47. Toukokuun Kisat on samalla seuran 100-vuotisjuhlakisa, johon tulee osallistujia suoraan Suomen huipulta. Lauantaina järjestetään kovatasoinen naisten 3000 metrin juoksu, joka tuo lähtöviivalle muun muassa ratakautensa aloittavan Sara Kuiviston (Porvoon Akilles) sekä Camilla Richardssonin (Vasa Is). Kovavauhtista juoksua tavoitellaan yhdessä Janica Rauman (Forssan Salama) ja Kaisa Tynin (Pyhtään Yritys) kanssa. Näiden juoksijoiden johdolla naiset lähtevät tavoittelemaan jopa 9.30 minuutin rajan alitusta ja henkilökohtaisia ennätyksiä.

Miesten 3000 metrin estejuoksuradalla nähdään seuran oma juoksija Joonas Harjamäki, joka saa viivalle seurakseen muun muassa Hannu Granbergin (Lahden Ahkera). Naisten kolmiloikkaan osallistuu nuori lahjakkuus Saara Hakanen (s.1999, seura Keski-Uudenmaan yleisurheilu), joka oli viime kesän tilastoissa 6.

Kisat käynnistyvät kello 11.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Minne mennä

Luetuimmat

Uusimmat

Uusimmat: Urheilu