Urheilu

HJK palkittiin vuoden helsinkiläisenä urheiluseurana

Johanna Erjonsalo

Jalkapalloseura HJK on palkittu Helsingin vuoden urheiluseurana. HJK sai tunnustuksen erinomaisesta lasten ja nuorten kasvattamisesta sekä hyvästä menestyksestään. Viime kaudella seuran edustusjoukkue voitti Suomen mestaruuden.

– Palkinto on arvokas kiitos pitkäjänteistä seuratyöstä ja helsinkiläisten lasten sekä nuorten liikuttamisesta monissa seuran eri toiminnoissa. Meillä on ollut seurana rohkeutta lähteä mukaan uusiin hankkeisiin, joissa nuoria osallistetaan seuratoimintaan sekä tarjotaan heille aito mahdollisuus kehittyä ja kasvaa omien kykyjensä ja tarpeidensa mukaan osaksi yhteisöä, HJK ry:n toiminnanjohtaja Timo Muurinen totesi seuran verkkosivuilla.

– Haluan kiittää kaikkia seuran työntekijöitä, vapaaehtoisia toimihenkilöitä ja koko seurayhteisöä pitkäjänteisestä laadukkaasta seuratyöstä. Tämä palkinto on meidän kaikkien yhteinen, Muurinen iloitsi.
Helsingin pormestari Jan Vapaavuori ojensi HJK:lle Helsinki-päivä-tapahtumassa 5000 euron rahapalkinnon.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Tilaa uutiskirjeemme

Saat joka päivä klo 14 sähköpostiisi koosteen päivän kiinnostavimmista jutuista!

Tilaa tästä

Etusivulla nyt

Uusimmat: Urheilu

Luetuimmat

Uusimmat

Uusimmat: Urheilu