Puheenaihe

Malmin lentoaseman ystävät valitti Suomen valtiosta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen

Malmin lentoaseman ystävät ry:n puheenjohtaja Timo Hyvönen.

Arkisto / Päivi Tuovinen

Malmin lentoaseman ystävät -yhdistys on 8. huhtikuuta valittanut Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen Suomen valtion toiminnasta Malmin lentoasema-asian käsittelyssä. Valitus kohdistuu Helsingin yleiskaavan hallinto-oikeuskäsittelyissä tehtyihin yhdistyksen ja sen jäsenten perusoikeuksien loukkauksiin.

Valituksen ensimmäisenä perusteena on Euroopan ihmisoikeussopimuksen kuudes artikla eli oikeus oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin. Yhdistys ilmoittaa, että sen Helsingin yleiskaavaa koskevasta valituksesta jätettiin hallinto-oikeudessa suuri osa käsittelemättä.

Puutteellisesta käsittelystä valitettiin korkeimpaan hallinto-oikeuteen, joka hyväksyi valituksen mutta jätti kuitenkin valituksen kokonaisuutena käsittelemättä. Käsittelemättä jätetyt vaateet olivat merkittäviä yhdistyksen asian käsittelyn kannalta.

Lisäksi yhdistys on valittanut oikeuskäsittelynsä asiakirjajulkisuudesta. Yhdistys on pyytänyt asiaansa koskevia esittelymuistioita. Korkein hallinto-oikeus on evännyt pyynnön asianosaisaseman puutteeseen vedoten, vaikka yhdistys on varsinainen valituksen tekijä ja ajanut yhdistyksen sääntöjen mukaista asiaansa.

Asiakirjojen luovuttamatta jättäminen rikkoo yhdistyksen mukaan ihmisoikeussopimuksen 6. artiklan mukaista oikeutta perehtyä asiaansa vastavuoroisesti ja sopimuksen 13. artiklan mukaista oikeutta tehokkaaseen oikeussuojakeinoon. Yhdistyksen sääntöjen mukainen tarkoitus on nimenomaan valituksenalaiseen asiaan eli Malmin lentokentän säilymiseen liittyvien asioiden edistäminen. Yhdistys on kiistatta asianosainen omassa asiassaan.

Kolmanneksi yhdistys on valittanut kulttuuriarvojen käsittelyssä tehdystä yhdenvertaisuusperiaatteen rikkomisesta. Korkein hallinto-oikeus on päättänyt asiassa vastoin Museoviraston lausumaa ja käyttänyt kaikista muista kulttuuriarvokäsittelyistä poikkeavaa tarkoituksenmukaisuusharkintaa, joka ei kuulu sen tehtäviin tai toimivaltaan.

Lue myös: Vääntö Malmin lentoasemasta jatkuu: valitus suojeluesityksen hylkäämisestä hyväksyttiin – kentän puolustajat riemuitsevat

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Lisää aiheesta

Vääntö Malmin lentoasemasta jatkuu: valitus suojeluesityksen hylkäämisestä hyväksyttiin – kentän puolustajat riemuitsevat5.4.2019 12.24
Pienkoneet häädettiin pakkaseen Malmin kentän hallista, nyt tilaa tarjotaan 1000 e/vrk -vuokralla – ilmailijat suuttuivat: ”Löytyykö Stadista kalliimpaa?”28.1.2019 20.00
Helsingin helikopteriyrittäjät jäämässä ilman tiloja Malmilla ja Hernesaaressa – Uusi paikka saattaa löytyä Kivikosta13.2.2019 19.30
Malmin lentokentän äänestyksessä tehtiin historiaa – nimienkeruu alkoi ennätysvilkkaana11.12.2018 09.33
Ensimmäiset rakentamisalueet Malmin kentästä suunnitteille – Nallenrinne ja Lentoasemankorttelit tarjoavat asunnot 4500:lle28.8.2018 11.15
Malmin kentän puolustajat eivät luovuta – tässä ovat viimeiset oljenkorret lentoaseman säilyttämiseksi10.12.2018 11.47

Etusivulla nyt

Uusimmat: Puheenaihe

Luetuimmat

Uusimmat

Uusimmat: Urheilu