Urheilu

Mikael Forssell hyppää HJK:n A-juniorien peräsimeen

Mikael Forssell

Toni Tervo

Entinen tähtipelaaja Mikael Forssell siirtyy HJK:n A-juniorien päävalmentajaksi. Klubi tiedotti asiasta verkkosivuillaan.

Forssell aloittaa pestissä ensi kaudella. Hän on toiminut tällä kaudella seuran B–juniorien valmennusryhmässä.

Forssell on suorittanut UEFA-A-valmentajatutkinnon.

– Kyseessä on iso askel valmennusurallani ja otan mahdollisuuden kiitollisena vastaan. Olen ihmisläheinen valmentaja ja koen omaavani hyvän tunneälyn sekä kyvyn tulla ihmisten kanssa toimeen. Valmentamisessa on paljolti kyse siitä, että jokainen pelaaja pystyy parhaaseen suoritukseen; pelaajat ovat kaikki erilaisia persoonia ja tämä pitää pystyä ottamaan joukkueen viitekehyksessä huomioon. Haluan luoda joukkueesen ilmapiirin, jossa pelaajat voivat jatkaa kehittymistä. Tämän lisäksi haluan, että joukkueeni pelaa aktiivista jalkapalloa korkealla temmolla käyttäen hyväksi tilanteenvaihtoja, Forssell kertoo seuran verkkosivuilla.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Lisää aiheesta

Mikael Forssell treenasi Jose Mourinhon kanssa päivittäin – nyt hän kertoo, millainen kiistelty valmentaja on oikeasti ja mikä legendaa ManU:ssa turhauttaa5.8.2018 19.20
Mikael Forssellista tulee valmentaja6.7.2018 08.30
MTV: Mikael Forssell lähdössä HIFK:sta – pelaajaura voi loppua kokonaan30.11.2017 11.31

Etusivulla nyt

Uusimmat: Urheilu

Luetuimmat

Uusimmat

Uusimmat: Urheilu