Puotila-seura

Kaikkien asukkaiden Omastadi-äänestys käynnissä Puotilan ja Vartsikan alueella 31.10.2019 asti!

Minna Alanko

Omastadi-äänestys osoitteessa omastadi.hel.fi

Käytä äänesi ja vaikuta 31.10.2019 mennessä

  • Jokainen 12 vuotta täyttänyt voi äänestää.
  • Voit äänestää netissä verkkopankkitunnuksilla tai Stoassa keskiviikkoisin kello 15-18 (mukaan henkilökortti)
  • Voit äänestää Puotilan alueella useampaa suunnitelmaa.
  • Lisäksi voit äänestää koko Helsingin yhteisiä suunnitelmia.
  • Helsinki käyttää n. 640 000€ meidän Itäisen alueen ideoiden toteuttamiseen äänestyksen perusteella.

Koko Helsingin yhteiset suunnitelmat:

Tässä esimerkki Helsingin yhteisestä suunnitelmasta, jossa PUOTILA on mukana pilottina. Voit katsoa netistä lisää Helsingin yhteisiä suunnitelmia.

Digitaaliset ilmoitustaulut kaupungin ja kaupunginosien käyttöön: pilotointi PUOTILA, Kulosaari, Herttoniemi ja Laajasalo: Digitaalinen ilmoitustaulu sijoittuisi kunkin alueen keskeiselle paikalle. Se sisältäisi mm. aluekartan, tietoa kaupunginosan palveluista ja tapahtumista sekä liikennevälineiden aikatauluista. https://omastadi.hel.fi/processes/omastadi-kokohelsinki/f/80/plans/151

Suunnitelmia Puotilan ja Vartsikan alueella:

Äänestä näitä ja laita sana kiertämään!

Puotilan Olkkari: Kaikille avoin olemisen, kohtaamisen ja harrastamisen paikka, porrastetusti kaikenikäisten käytössä. Nuorille ja koululaisille Olkkari tarjoaisi iltapäivisin ja iltaisin viihtyisän ja turvallisen paikan ajanviettoon ohjaajien läsnä ollessa. Ryhmätilat olisivat kaikkien alueen asukkaiden käytettävissä. Asukaskahvila palvelisi aamupäivisin.https://omastadi.hel.fi/processes/omastadi-itainen/f/72/plans/60

Elinvoimaisuutta ja viihtyisyyttä yhdessä lepakoiden kanssa sulassa sovussa: Penkit Vartiokylänlahden ympäri. Penkit ja kaivattu valaistus Juorumäelle, jonka valaistuksessa huomioidaan myös lepakot sekä penkit ja valaistus Puotilan venesatamaan. https://omastadi.hel.fi/processes/omastadi-itainen/f/72/plans/49

Uusi katuvalaistus Rantakartanontielle: Asennetaan uusi kaksipuolinen katuvalaistus. Säilytetään lehmuskuja. Käytetään lämminsävyisiä led-valoja ja kohdennetaan ne vain kulkuväylille. https://omastadi.hel.fi/processes/omastadi-itainen/f/72/plans/51

Puotila liikkuu ja kuntoilee: Tuodaan ulkoliikuntalaitteita Valtin kentän yhteyteen. Pururata rakennetaan kentän ympäri. Eri-ikäiset ihmiset kohtaavat toisiaan liikunnan parissa. https://omastadi.hel.fi/processes/omastadi-itainen/f/72/plans/67

Luova leikkikontti –pilottihanke:Tuodaan leikkikontteja alakoulujen yhteyteen lisäämään vapaan leikin osuutta lasten arjessa. Kontissa säilytetään vapaan leikin materiaaleja, jotka ovat sovitusti käytössä. https://omastadi.hel.fi/processes/omastadi-itainen/f/72/plans/63

 

Puotila-seura

Aikaisempia kirjoituksia

Puotila-seura

Tervetuloa tutustumaan Puotila-seuraan!

Puotila-seura perustettiin 29. 10. 1961 valvomaan uuden lähiön asukkaiden yhteisiä etuja. Nyt noin 50 vuotta myöhemmin seuramme perustehtävä on yhä sama. Toimimme linkkinä Puotilan asukkaiden ja Helsingin kaupungin välillä sekä asukkaiden ja yhteisöjen yhdyssiteenä.

Seuran tarkoitus on lisätä alueen viihtyisyyttä suojaamalla ja kehittämällä sen omaleimaisia piirteitä: merellisyyttä, luonnon monimuotoisuutta ja paikallishistoriaa. Seura muun muassa hallinnoi paikallista Juorumäen palstaviljelmää, järjestää vuosittain Puotilan Meripäivät ja osallistuu Itä-Helsingin kulttuuriviikkoihin.

Tällä hetkellä ajankohtaisia asioita ovat Puotilan kartanon kehittäminen ja alueen liikennesuunnitelmiin vaikuttaminen.

Kumppanisivultamme saat tietoa seuran toiminnasta. Tutustu myös kotisivuihimme ja tykkää meistä Facebookissa.

 

Uusimmat mielipiteet