MLL Pukinmäki-Savela

Ettei yksikään lapsi jäisi auton alle koulutiellä - Suojatiepäivystys 2012

Suojatiepäivystäjä turvaa lasten tienylityksen, ja muistuttaa autoilijoita huomioimaan uudet tielläliikkujat.

Hanna Kaivola

MLL tavoittelee Suojatiepäivystykseen erityisesti tulevien tokaluokkalaisten vanhempia, isovanhempia ja kummeja sekä tulevien ekaluokkalaisten kummiluokkia oppilaineen ja vanhempineen.

 Perinteiseen tapaan olemme turvaamassa pienten koululaisten koulumatkaa koulujen alkaessa. 

Tarvitsemme aamuihin vapaaehtoisia päivystäjiä ti−pe 14. −17.8.2012!

Puoli tuntia ajastasi riittää.
Ettei yksikään lapsi jäisi auton alle koulutiellä.

 

Ota yhteyttä mll.pukinmakisavela@gmail.com
tai http://pukinmaki-savela.mll.fi/toiminta/ilmoittautumislomake/
 

MLL Pukinmäki-Savela

Aikaisempia kirjoituksia

MLL Pukinmäki-Savela

Mitä me teemme? Pyrimme vaikuttamaan alueemme lapsiperheitä koskevaan päätöksentekoon. Jaamme Tsemppi-stipendit Pukinmäen ala- ja yläasteelle. Tilaamme Lapsemme-lehden alueen neuvolaan, terveyskeskukseen, päiväkoteihin, leikkipuistoihin ja kouluihin. Jaamme vauvaperheille MLL:n Rotinakassit Pukinmäen neuvolan kautta (Rotinakassin sisällöstä vastaavat yhdistyksen lisäksi PUKINMÄEN APTEEKKI, MLL Uudenmaanpiiri ja Vakuutusyhtiö Pohjola). Kaksi yhdistyksen perhekahvilaa toimii alueellamme. Kehitämme alueellista yhteistyötä koillisen alueen MLL:n paikallisyhdistysten kanssa. Keräämme varoja toimintaamme mm. tuotemyynnillä ja keräyksillä. Hankimme jäsenetuja ja pyrimme kasvattamaan jäsenkuntaa toiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi. Suosituin toimintamme on perhekahvila. Perhekahvilaan voi tulla hetkeksi joko hengähtämään tai purkamaan toimintatarmoaan.

http://www.mll.fi/pukinmaki

Uusimmat mielipiteet