Kotitaloudet nostivat toukokuussa uusia asuntolainoja 1,9 miljardin euron edestä, kertoo Suomen Pankki.
Se on 1,5 prosenttia eli 130 miljoonaa euroa enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana.
– Viimeksi asuntolainoja nostettiin tätä enemmän kesäkuussa 2012, Suomen pankista kerrotaan.
Uusien asuntolainojen sovittu vuosikorko myös laski huhtikuusta. Korko oli 0,78 prosenttia toukokuussa.
– Runsaan nostomäärän myötä asuntolainakanta kasvoi 98,5 miljardiin euroon. Kasvuvauhti (2 %) oli toukokuussa nopeimmillaan sitten vuoden 2018 heinäkuun, Suomen Pankista kerrotaan.
Myös vakuudettomien kulutusluottojen kasvu jatkui nopeana.
– Toukokuussa uusia vakuudettomia kulutusluottoja nostettiin luottolaitoksista 290 miljoonan euron edestä, mikä on enemmän kuin koskaan aikaisemmin kuukauden aikana.
Osa kulutusluotoista myönnetään luottolaitossektorin ulkopuolelta tai ulkomailta.
– Kokonaisuudessaan kotitalouksien kulutusluottokanta oli arviolta 22 miljardia euroa maaliskuun 2019 lopussa.
Lisäksi vapaa-ajanasuntolainojen kysyntä oli vilkasta.
– Toukokuussa uusia lainoja nostettiin 93 miljoonan euron edestä, mikä on 7 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Uusien vapaa-ajanasuntolainojen korko oli myös ennätyksellisen alhainen, 0,95 prosenttia.
Uusia yrityslainoja nostettiin toukokuussa 2,0 miljardin euron edestä. Uusien yrityslainojen keskikorko nousi huhtikuusta 2,36 prosenttiin.
– Yrityksille myönnettyjen euromääräisten lainojen kanta oli toukokuun lopussa 87,3 miljardia euroa. Summasta asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja oli 33,0 miljardia euroa, Suomen Pankista kerrotaan.