Vuosaarenhuipun ulkoilualueella on käynyt tänä kesänä kohtalaisen paljon väkeä.
– Meillä ei ole laskureita, mutta silmämääräisen arvion mukaan aika paljon ihmisiä on käynyt. Viilentyneet ilmat ovat tuoneet paikalle lenkkeilijät, biologi Paula Salonen kertoo.
Helsingin Uutiset kertoi ainutlaatuisesta luontokohteessa heinäkuussa
Väkimäärä ei ole kuitenkaan näkynyt esimerkiksi maaston kulumisena. Alueella kulkemista ei ole toistaiseksi mitenkään rajoitettu, mutta polut ohjaavat kulkemista.
Vuosaarenhuippu avataan virallisesti vasta tulevaisuudessa, mutta sinne on jo sallittua mennä.
Auringon porotus ja kuivuus sen sijaan ovat jättäneet jälkensä kasvillisuuteen.
– Kasveja on kuihtunut, mutta useimpien juuristo on varmaan hengissä. Saniaisia on kyllä menetetty, Salonen arvioi.
Jotain hyvääkin kuivuus on aiheuttanut: vieraslajina ei-toivotut lupiinit ovat kärsineet kuivuudesta.
– Muutenkin niittämistä on tänä kesänä ollut vähemmän.
Vuosaarenhuippu on yli 60 hehtaarin laajuinen ulkoilualue Vuosaaren sataman kupeessa ja Mustavuoren luonnonsuojelualueen jatkeena.
Noin 60 metriä korkea tekoharju on muotoiltu rakentamisen tieltä siirretyistä maamassoista, kivistä, kannoista, keloista ja kasveista.
Luontotarhuri Jukka Toivosen ideasta syntyneen ulkoilualueen esikuvana ovat olleet Jurmon kallioiset saaret katajineen sekä Someron Häntälän notkojen laidunnettu perinnemaisema.