Robottihylje ui päiväkodin arkeen – rauhoittaa ruokahetket ja opettaa hoivaa lapsille
4
Bea ja Senja hoitavat Paro-hyljettä, kun Okko, Joel ja Sara viihtyvät lastenhoitaja Jannis Roilidiksen ja päiväkodin johtaja Mirka Czéhin seurassa. Johanna Erjonsalo
Katso isompi kuvaNiin robotti kuin onkin, Paro hurmaa suurilla silmillään. Johanna Erjonsalo
Katso isompi kuvaOn Saran vuoro peitellä Paro lepäämään. Okko haluaa hypellä. Joel, Senja ja Bea keskittyvät muihin puuhiin. Mirka Czéh ja Jannis Roilidis auttelevat. Johanna Erjonsalo
Katso isompi kuvaSaran mielestä Paro on paitsi oikea, myös vauva, sillä se ei osaa vielä liikkua. Pää, evät ja pyrstö kyllä kääntyilevät. Johanna Erjonsalo
TEKOÄLY Hyljerobotti on ensimmäistä kertaa käytössä päiväkodissa. Siellä robottiteknologian käyttö on vielä uutta.
Pitäjänmäen Pilke-päiväkoti Taikapirtissä on kuukauden ajan testikäytössä Paro-hyljerobotti, jota on aiemmin käytetty muistisairaiden ja vanhusten hoitokodeissa.
Paro on japanilaisten suunnittelema hyljerobotti, jonka tehtävänä on herätellä ihmistä vuorovaikutukseen.
Robotti sisältää useita tietokoneita, joiden avulla se reagoi kosketukseen, ääneen ja valoon, ja tunnistaa oman nimensä.
Se on oikea.”
Robotin tulo ei ollut ihan läpihuutojuttu lapsikatraassa, jonka ikä vaihtelee puolitoistavuotiaasta kolmivuotiaisiin.
Vaikka hyljerobotti näyttää valkoisine turkkeineen ja suurine silmineen maailman sympaattisimmalta asialta, Saraa se pelotti ensimmäisen viikon. Kunnes yhtenä päivänä tapahtui käänne.
–Se makasi mun polvella, Sara hihkuu.
Nyt robotti näyttää kuuluvan luontevana osana lasten leikkeihin. Sitä harjataan, hellitään ja laitetaan lepäämään peiton alle.
Mutta ei hylje jaksa kaikkia kiinnostaa eikä koko aikaa. On niin paljon tärkeämpää hyppiä, keinua, pakata tavaroita pieneen matkalaukkuun ja puuhailla aikuisten kanssa.
Paro on päiväkodissa siksi, että sen johtaja Mirka Czéh tutkii ammattikorkeakoulussa teknologian ja robotiikan mahdollisuuksia varhaiskasvatuksessa.
Tavoitteena on selvittää, soveltuuko hyljerobotti päiväkotiin ja miten sitä voitaisiin hyödyntää.
–Jo nyt uskaltaa sanoa, että sille on käyttöä päiväkodissa, Czéh sanoo.
Kun lapset alkavat syödä välipalaa, Paro saa pöydän ääreen oman tuolin. Siinä se ”katselee” lapsia, liikuttaa päätään ja ynisee tyytyväisen kuuloisena.
–Syödessä on hirveän rauhallista, kun Paro kiinnostaa heitä. Hylje tuo hyvää mieltä.
Czéh on pannut merkille, että robotti kehittää myös empatian tunteita ja hoivaa sekä tuo läheisyyttä.
–Tämä ei lähde sylistä mihinkään, niin kuin koira voi lähteä. Sen kanssa voi vaikka lukea kirjaa.
LastenhoitajaJannis Roilidis on huomannut, että hylkeen kanssa lapset leikkivät pitempään kuin monen lelun kanssa.
Päiväkodin johtajan mielestä hyljerobotti on myös kiva työväline.
–Silläkin on merkitystä, kun tätä työtä tekee vuodesta toiseen.
Virallisesti Paron vierailu päiväkodissa on varhaiskasvatussuunnitelman mukaista lasten teknologiakasvatusta.
– Lasten tulevaisuus on erilaisten laitteiden kanssa, Czéh uskoo.