GRAFFITI Betonin harmaus väistyi viikonloppuna.
Malminkartanon asematunneliin on maalattu yksi Helsingin suurimmista katutaideteoksista.
Betoninharmaa, yli 200-metriseen asematunneli maalattiin 50 eri taiteilijan voimin. Aidat poistettiin maanantaina iltapäivällä, ja nyt teoksia pääsee kunnolla tutkailemaan.
–Yhteisötaiteena toteutettavien teosten tyylit ovat hyvinkin laajoja ja katutaiteen erilaisia suuntauksia mukailevia. Myös tekijöiden ja teosten taustat ovat hyvinkin erilaisia, Helsingin kaupunki tiedotti viime viikolla.
Teosten tekijät valitsi raati, joka koostuu eri alojen ammattilaisista ja alueen toimijoista.
Asematunnelin betoniseinään tehtiin jo vuonna 1982 Suomen ensimmäinen taiteellinen graffiti, joka sai synnyttyään suuren huomion.
Kesällä 1995 seinät maalattiin uudelleen graffititaiteella. Teoksia oli tekemässä noin 40 nuorta taiteilijaa.
Vuosien saatossa graffitien päälle tehtiin kuitenkin suuri määrä töhryjä. Tämän seurauksena aseman seinät maalattiin betoninharmaiksi vuonna 2004.