Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vanha Ilmatieteen laitoksen Säätalo Helsingin Kaisaniemestä aiotaan purkaa – tilalle tulee hotelli

Kaisaniemenpuiston eteläreunalla Vuorikadulla sijaitseva vuonna 1966 valmistunut Säätalo aiotaan purkaa. Tilalle rakennettaisiin hotelli sekä liike- ja toimistotiloja.

Ilmatieteen laitoksen siirryttyä Kumpulaan vanha Veli Valorinnan suunnittelema Säätalo on jäänyt vajaalle käytölle. Senaatti-kiinteistöt on tehnyt esisopimuksen talon myynnistä rakennusliikkeelle.

Asemakaavaa muutettaessa selkeytetään jalankulkureittejä. Nykyinen jalankulkuyhteys polkuineen ja portaineen sijoittuu tontille, mutta reitti on ollut yleisessä käytössä.

Kaupunki nettoaa tontin myynnistä noin 4,5 miljoonaa euroa. Kaavamuutoksesta päättää kaupunkiympäristölautakunta lähiaikoina.