Pasilan aseman ja Triplan kauppakeskuksen säilytyslokerot on otettu käyttöön useiden kuukausien odotuksen jälkeen.
Kaappeja on yhteensä 260 kahdessa paikassa: asemahallissa neljännessä kerroksessa sekä Veturitien tasolla 1. kerroksessa.
Hinta säilytykselle on 0,40 euroa alkava tunti. Maksu onnistuu vain sirullisella maksukortilla. Lokeron saa auki ainoastaan sillä maksukortilla, jolla lokero on maksettu.

Keskeneräiset lokerot ovat herättäneet ihmetystä aseman ja kauppakeskuksen asiakkaissa koko talven ja kesän ajan. Aiheesta on vitsailtu muun muassa sosiaalisessa mediassa.
– Meillä oli teknisiä haasteita, eikä järjestelmää saatu toimimaan kunnolla. Aikaa meni enemmän kuin ajateltiin. Nyt ne on saatu kuntoon ja testattua, sanoo kauppakeskusjohtaja Kati Kivimäki.
Kännykkävarkaiden piinaamalle Sompasaunalla rakennettiin turvalokerot – "Ei ole pyhää edes sauna"
Pasilan asemalle ei pääse kahteen viikkoon ratikalla – nämä yhteydet vievät lähimmäksi