Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Helsingin Uutisten vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Päätoimittaja Kannala: Kun lasta pahoinpidellään koulussa, kyse on väkivallasta, ei kiusaamisesta

Syyskuussa muun muassa Vantaalla ja Helsingissä koulussa tapahtuneet lasten pahoinpitelyt eivät ole koulukiusaamista, vaan väkivaltaa, sanoo Helsingin Uutisten päätoimittaja Karri Kannala pääkirjoituksessa.

– Vastuun kantaminen tarkoittaa myös sitä, että asiasta puhutaan sen vaatimalla vakavuudella, Kannala sanoo.

– Kiusaaminen sinänsä on sekin vakava ilmiö, joka on sosiaalisen median aikakaudella saanut uusia, huolestuttavia piirteitä – kiusaaja voi somen kautta seurata kiusattua kotioven sisäpuolelle saakka.

Kannala sanoo, että kiusaajat ja väkivaltaan syyllistyneet on myös pantava heidän ikätasonsa mukaiseen vastuuseen.

– Uhri ei ole se, jonka pitää vaihtaa koulua.

Lue koko pääkirjoitus tästä!