Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

"Ei tule käyttää kosketuksessa ruokaan" – muovikauha vedetään kaupoista

Fiskars Finland vetää myynnistä rajatun erän valmistuttamaansa Fiskars Functional Form -muovikauhaa. Kauhassa on todettu sallittua suurempi määrä terveydelle haitallisia paa-yhdisteitä, joten sitä ei tule käyttää kosketuksessa ruokaan, tiedottaa Ruokavirasto. Takaisinveto koskee tuote-erää, jonka eränumero on 200620. Tarkemmat tiedot takaisinvedosta yrityksen saa Fiskars Finlandin nettisivuilta.

Tuotteen kyseistä erää on ollut myynnissä useissa eri myyntipaikoissa ympäri Suomea elokuusta 2020 lähtien. Kuluttajia pyydetään lopettamaan kyseisellä eränumerolla valmistetun tuotteen käytön ja palauttamaan sen myymälään, josta tuote on hankittu. Kauhasta saa hyvityksen.