Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Helsingin Uutisten vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Helsingin lähiöön avatun ravintolan hinnat löivät asukkaat ällikällä – burgeri maksaa lähes saman kuin Kämpissä

Yksi Helsingin uusimmista burger-tulokkaista löytyy Herttoniemenrantaan joulukuussa avatusta Bella Marinasta. Ravintola on meren rantaan hiljattain valmistuneen asuintalon kivijalassa Reginankujalla.

Bella Marinan listalla on useita hampurilaisia, mutta erityisesti naudanlihaa ja kalkkunaa sisältävä Wal-et Burger on herättänyt huomiota sosiaalisessa mediassa. Yhtenä syynä on sen tavallista korkeampi, 24,90 euron hinta. Se painii samassa sarjassa loistohotelli Kämpin ravintolan 26 euron hintaisen hampurilaisen kanssa. Annoksien hintaan sisältyy ranskalaiset perunat.

Yrittäjä Walat Elek sanoo, että hinnalle on hyvät perusteet.

– Käyttämämme angusnaudan liha ei ole halpaa.

Anguslihaa on käytetty myös 21 euroa maksavassa Lihanrakastajan suosikki -pizzassa.

– Hampurilaisen sämpylä tehdään meidän omalla reseptillä. Myös cheddar-juusto on viimeisen päälle. Parasta laatua. Käytämme vain tuoreita raaka-aineita, se nostaa hintaa, Elek perustelee.

Bella Marinassa on myös edullisempia hampurilaisia. Muun muassa lounsburgerin hinta on 11,90 euroa.

Walat Elek sanoo, että hampurilaisten reseptit on hiottu millilleen.

– Minulla on hyvä resepti ja luotan siihen.

Yli 20 euron hampurilaiset eivät ole Helsingissä harvinaisuuksia. Esimerkiksi Burgers & Winen karhunlihaa sisältävä Bear Burger maksaa ilman ranskalaisia 21 euroa.

HU:n lukijaäänestyksessä voittaneen Naughty Brgr:n nimikkoburgeri maksaa ranskalaisten kanssa 14,90 euroa

Helsingin ydinkeskustaan 6 uutta ravintolaa – nämä liikkeet aukeavat Kaivopihalle tiistaina

Hampurilaisten lisäksi Bella Marinan listalla on muun muassa pihvejä, kalaa, pizzaa, pastaa ja salaatteja.

Elek sanoo tavoittelevansa rentoa fine dining -meininkiä.

– Tämä on vähän tasokkaampi ravintola. Konsepti sopii täydellisesti Herttoniemenrantaan, koska tämä on arvokas alue. Tätä ravintolaa ei voitaisi avata mihin vain. Ravintolasta on 180 asteen merinäköala.

Myös ravintolan juomatarjonta on Elekin mukaan tarkasti mietitty.

– Hovimestari suosittelee annoksiin sopivat viinit. Baarimestari vastaa taas cocktaileista.

"Täydellinen makuräjähdys!" –  Helsingin paras burger-ravintola sai lukijoilta äänivyöryn, katso tästä 10 parhaan lista

Syyskuussa avattu burgeriravintola laittoi jo lapun luukulle: Ennätti valmistaa vain 90 hampurilaista – ruokaa hukkaan 15000 eurolla

Helsinkiin perustetaan uusia ravintoloita nyt hurjalla tahdilla – nämä 2 trendialuetta ovat kasvun kärjessä

Kalliista pikkupurtavasta tuli trendi Helsingin ravintoloissa – hinta jopa 53 euroa

Nuoret yrittäjät avasivat trendipizzerian koronasta huolimatta, työllistävät jo 10 ihmistä – "Tuumimme, että pelko pois"

Suomalainen hampurilaisketju saa somessa kritiikkiä pihveistään: Resepti muuttui heti – "Lihalaatu aiempaa parempaa"

Lukijoilla selvä mielipide pikaruokajättien ykkösestä – "Vie kilpailijoita kuin majoneesiin tuhriintunutta servettiä"

Helsinkiläisen burger-ravintolan "lihakarkista" tuli hillitön hitti – rasvaa jopa 30 prosenttia

Muistatko legendaarisen Martinan? – Jättimäisestä ravintolaketjusta on jäljellä enää vain rippeet, Burger King jatkaa perinnettä