Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Helsingin Uutisten vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

"Täydellinen makuräjähdys!" –  Helsingin paras burger-ravintola sai lukijoilta äänivyöryn, katso tästä 10 parhaan lista

Hampurilainen: Lukijat valitsivat Naughty Brgr:n parhaaksi.

Lönnrotinkadun Naughty Brgr on voittanut Helsingin Uutisten järjestämän Paras helsinkiläinen burger-ravintola-äänestyksen. Lukijoiden antamia ääniä tuli ennätykselliset 13 232, joista Naughty Brgr keräsi 2317 ääntä. Toiseksi sijoittuneen Vallilan Bites Burgersin äänimäärä oli 1593. Kolmanneksi ylsi edellisen äänestyksen voittanut Social Burgerjoint 1 229 äänellä.

Myös neljänneksi ja viidenneksi sijoittuneet Boneless ja Friends & Brgers ovat katuruokaan erikoistuneita ketjuravintoloita. Ketjujen ulkopuolelta korkeimmaksi nousi kuudenneksi tullut Herttoniemen Treffi Pub.

Ensimmäinen Naughty Brgr -perustettiin Lönnrotinkadulle loppuvuodesta 2015. Pekonihilloa ja sinihomejuustoa sisältänyt Naughty nousi heti ravintolan suosituimmaksi burgeriksi.

 –  Olen niin addiktoitunut heidän hampurilaisiinsa. En koe saavani sitä makuelämystä muualta. Sinihomejuusto on kermaisen ja täyteläisen makuinen, pekonihillo tuo ihanaa makeutta ja tasapainottaa makuelämystä, äänestykseen osallistunut Helsingin Uutisten lukija kehuu.

– Naughtyssä on täydellinen sämpylän, pihvin ja lisukkeiden kombo. Pihvi ja juusto on rasvaista settiä. Pekonihillon happamuus viiltää rasvan läpi ja näin saadaan täydellinen makuräjähdys ilman rasvaähkyä, kuvailee toinen äänestäjä.

Ketjuksi kasvaneen ravintolan perustanut Akseli Herlevi kertoo, että idea Naughty-hampurilaisesta tuli Los Angelesin Father's Office -ravintolasta.

– Teimme heidän hampurilaisesta oman version. Kävi hyvä säkä ja Naughtyn resepti meni kerrasta kohdilleen.

Helsingin lähiöön avatun ravintolan hinnat löivät asukkaat ällikällä – burgeri maksaa lähes saman kuin Kämpissä

Herlevi uskoo, että syy ravintolan suosioon on ruoan tasalaatuisuudessa.

– Se vaatii kovaa työtä. Olemme parantaneet juoksua, vaikka olemme kasvaneet samaan aikaan. Kiitos kuuluu myös henkilökunnalle, joka on puhaltanut korona-aikanakin yhteen hiileen.

Lönnrotinkadun keittiössä Herleviä näkee enää harvemmin. Hän vastaa tuotekehityksestä ja toimii ketjun kasvoina. Ketjun uusin kuukauden hampurilainen on newyorkilaisen Pizza loves Emily -ravintolan mukaan nimetty Akseli loves Emily.

– Pretzel-sämpylän sisällä on aasialaisia makuja. New Yorkissa pretzeleitä myydään joka kadun kulmassa ja Emily-ravintolalla on aasialainen keittiömestari.

Helsinkiin perustetaan uusia ravintoloita nyt hurjalla tahdilla – nämä 2 trendialuetta ovat kasvun kärjessä

Edistyksellisyys ja rohkeat makuyhdistelmät ovat herättäneet lukijoiden luottamuksen.

– Innoivoinnin kuningas, koko ajan uutta, mutta laatu ei laske.

– Naughty Brgr on ensimmäinen iso tekijä koko skenessä. Tuotteet ja brändi viimeiseen asti mintissä.

Naughtyllä on Helsingissä Lönnrotinkadun lisäksi uusi ravintola Sturenkadulla. Herlevi sanoo, että kolmaskin ravintola on suunnitteilla.

Myös kasvisvaihtoa etsivät ovat mieltyneet Naughtyyn.

– Loistava vegaaninen purilainen josta ei ole väkisin yritetty vääntää lihaisaa.

Helsingin ydinkeskustaan 6 uutta ravintolaa – nämä liikkeet aukeavat Kaivopihalle tiistaina

Naughty Brgr:n tavoin Bites Burgers on laajetunut ketjuksi. Vallilan lisäksi sillä on ravintola Kampissa. Uusin Bites Burgers aukeaa tänään Kaivopihalle.

Helsingin Uutisten lukijat kehuivat Bitesin hampurilaisten konstailemattomuutta.

 – Itse tehty pehmeä sämpylä. Ei turhia kikkailuita. Tajuttoman hyvä hampurilainen. Stadin paras yksinkertaisesti.

– Kun perusjutut on kunnossa ja raaka-aineet laadukkaita, niin ei tarvita turhia kikkailuja. Bites tarjoilee yksinkertaisuudessaan herkullisia burgereita, joista haukatessaan saa palan taivasta suuhunsa.

Helsingin Uutisten julkaiseman 30 ravintolan listan ulkopuolelta eniten ääniä sai ruokarekkana toimiva Buli Foodtruck.

– Sympaattinen vanha auto, loistava meno ja aivan mahtavat hampurilaiset!

Kansainvälisistä hampurilaisketjuista eniten ääniä sai Hesburger.

– Hinta-laatusuhde on todella hyvä.

Syyskuussa avattu burgeriravintola laittoi jo lapun luukulle: Ennätti valmistaa vain 90 hampurilaista – ruokaa hukkaan 15000 eurolla

Suomalainen hampurilaisketju saa somessa kritiikkiä pihveistään: Resepti muuttui heti – "Lihalaatu aiempaa parempaa"

Lukijoilla selvä mielipide pikaruokajättien ykkösestä – "Vie kilpailijoita kuin majoneesiin tuhriintunutta servettiä"

Helsinkiläisen burger-ravintolan "lihakarkista" tuli hillitön hitti – rasvaa jopa 30 prosenttia

Kalliista pikkupurtavasta tuli trendi Helsingin ravintoloissa – hinta jopa 53 euroa

Prisman viereen avatusta itsepalvelukaupasta tuli menestys vaikka burgerijauheliha on 33 prosenttia kalliimpaa – perheenisä Olli: "Voin olla varma laadusta"

Oletko maistanut? Tämä erottaa briossin tavallisesta burgerisämpylästä – "Kuin pesusieni"