Oudon värinen tornitalo haukuttiin pystyyn Kalasatamassa – Pasilan 200-metrisen pilvenpiirtäjän arkkitehti varmistaa, ettei sama toistu: "Niitä tarkastellaan riittävän kaukaa"
2
Kalasataman tornitaloista piti havainnekuvien perusteella tulla vaaleita. Rakennukset ovat saaneet haukkuja, koska väri on monen mielestä liian harmaa. Kolmannen tornitalon rakentaminen alkoi viime keväänä. Aapo Siippainen
Katso isompi kuvaTrigonin vuoden 2018 havainnekuvassa on vielä kuusi tornia. Uudet kuvat valmistuvat kevään aikana. YIT ja Lahdelma&Mahlamäki
Aapo Siippainen
| Päivitetty
Keski-Pasilaan suunnitellaan jopa 200 metriin kohoavia tornitaloja, joiden on tarkoitus valmistua vielä tällä vuosikymmenellä. Trigonin suunnittelija, arkkitehti Rainer Mahlamäki pilvenpiirtäjien pinnan väriä vaaleaksi.
Kuinka varmistetaan, että ilme todella on vaalea ja kirkas, eikä jää harmaaksi, kuten Kalasataman tornissa?
– Tätä tutkitaan konkreettisin esimerkein. Teemme julkisivusta yhden kerroksen korkuisia 1:1-malleja. Niitä tarkastellaan riittävän kaukaa, jotta yksityiskohdat ja värit pystytään näkemään.
Kalasataman tornit ovat saaneet kritiikkiä ja suoranaisen haukkujen ryöpyn, koska havainnekuvien perusteella taloista piti tulla vaaleita. Monen mielestä väri on kuitenkin liian harmaa.
Riittävän avaralla paikalla pilvenpiirtäjät näkyvät kaikkialle Helsinkiin. Uutta maamerkkiä voidaan ihailla myös naapurikunnissa.
– Olemme tarkastelleet, miltä tornit näyttävät Lauttasaaresta, Itäkeskuksesta, Espoosta ja esimerkiksi Nurmijärven suunnalta lähestyttäessä. Vaikutelma on harmoninen. Ei pidä liioitella, että tornit jättäisivät koko kaupungin varjoonsa. Mereltä päin katsottaessa tornit eivät muuta ydinkeskustan silhuettia. Ne tulevat olemaan taustalla ja osoittavat Keski-Pasilan paikan.