Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Poliisi jalkautui valvomaan Hämeentien liikennettä – "Olemme saaneet pyyntöjä"

Helsingin poliisi kertoi tiistaina Twitterissä valvoneensa uusitun Hämeentien liikennettä.

Joukkoliikennekaduksi muuttuneella Hämeentiellä läpiajo on kielletty. Kadun varrella asuva kaupunkilainen kirjoitti Helsingin Uutisen Lukijan areenalla viikonvaihteessa, että kadulla vallitsevat nyt villin lännen liikennesäännöt ja kadulla käännytään ja ajetaan surutta kiellettyihin suuntiin etenkin kun lunta on peittämssä katukiveyksiä.

– Kukaan tunnu valvovan henkilöautoliikennettä eikä pysäköintiä, HU:n lukija ihmetteli laajalti levinneessä kirjoituksessaan.

Poliisi kertoo nyt jalkautuneensa paikan päälle maanantaina:

– Olemme saaneet pyyntöjä valvoa täällä. Liikennemerkkirikkomuksista poliisi kirjoittaa 100 e:n liikennevirhemaksuja, poliisi totesi twiitissään Hämeentiestä.

Lisäksi poliisi jakoi somen ohjeen muistutukseksi, miten tonteille ajo kadulla nykyään tapahtuu.