Konalan Sortti-asema on lauantaista eli 10. huhtikuuta alkaen avoinna myös viikonloppuisin.
Jäteasema on jatkossa auki lauantaisin ja sunnuntaisin kello 10–17.
Poikkeuksena on 24. toukokuuta (viikko 20) alkava viikko, jolloin asema on koko viikon kiinni asfalttitöiden vuoksi.
Kyseessä on alkuun kokeilu.
– Aluksi kyse on vuoden kestävästä pilotista. Sen jälkeen teemme päätökset jatkosta siitä, mitkä asemat ovat auki ja minä päivinä, kertoo Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) jätehuollon käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen.
Helsingin toisen Sortti-aseman eli Kivikon viikonloppujen aukioloajat ratkeavat ensi keväänä, kun Konalan kokeilu päättyy.
– Teemme päätökset kokeilun jälkeen eli siitä ei ole vielä tietoa, Mäntynen jatkaa.
Arkisin Sortti-asemat ovat auki kello 7–21. Vappuaattona eli perjantaina 30.4. asemat ovat kiinni.
Sortti-asemilla otetaan huhtikuun alussa käyttöön uusi maksujärjestelmä. Jatkossa asiakastiedot voi liittää ajokorttiin.
– Muovista Sortti-korttia ei jatkossa enää tarvita, Mäntynen kertoo.
E-Sorttia voi aikaisemmasta poiketen käyttää myös yritysasiakkaat.
Uutena jakeena Sortti-asemilla on alkanut eristevillan keräys.
Helsingin Uutiset (HU 19.9.2020) kertoi viime vuonna HSY:n Suomen aluehallintovirastolta (avi) hakemasta ympäristöluvasta liittyen viikonloppuaukioloihin. Mäntynen kertoi tuolloin, että kokeilu aloitetaan Konalasta, koska asemalla käy eniten kotitalousasiakkaita.
Toive viikonloppuaukioloista on tullut asiakkailta. Mallia ja kokemuksia on saatu Kööpenhaminasta ja Tukholmasta. Sunnuntai on ollut erityisen vilkas päivä. Myös asiakasvirrat jakautuvat viikonloppuaukiolojen myötä asemilla aiempaa tasaisemmin.
Kivikossa kävi viime vuonna 160 000 ja Konalassa 155 000 asiakasta. Kaikilla Sortti-asemilla asiakkaita oli 510 000.
Tänä vuonna Sortti-asemilla alkuvuosi on ollut hiljainen verrattuna viime vuoteen.
– Osittain syynä siihen on lumi. Ihmiset eivät ole päässeet pihoillaan vielä pihatöihin. Viime vuonna samaan aikaan meillä oli vilkkaampaa, koska ei ollut lunta, Mäntynen jatkaa.