Mistä tänään puhutaan?
Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.
Ruoka: Toimitus teki epäviralliset arviot viidestä Suomalainen menestysresepti -kilpailun finalistista.
Kotimainen härkäpapufalafel Fallero julistettiin Suomalainen menestysresepti 2021 -kilpailun voittajaksi viime keskiviikkona ja Falleron kaksi makuvarianttia, paahdettu punajuuri ja herne-lehtikaali, tuotiin myyntiin S-ryhmän ruokakauppoihin heti torstaina.
Myynti on S-ryhmän tiedotteen mukaan ollut "ilmiömäistä", sillä Fallerot nousivat S-ryhmän ruokakauppojen myydyimmäksi valmisruokatuotteeksi
Kaikkien kuuden Suomalainen menestysresepti -kilpailun finaalista tutun tuotteen yhteinen viikkomyynti on nousemassa miljoonaluokkaan jo nyt.
Toimitus maisteli viittä finalistituotetta.
Leikkala-lahnaleikkele
– Paljaaltaan syötynä suorastaan pahaa. Voikkarissa muut leivänpäälliset tasoittavat terävimpiä kulmia.
– Epäilin kovasti. Luulin paljon pahemmaksi. Maistuu savulohelta. Tuskin hankkisin tätä kaupasta lisää.
– Viime vuoden menestysreseptikilpailun finalistien joukossa ollut kalalastu oli suosikkini. Tämä ei ole yhtä innostava.
Bean better -härkäpapupala
– Houkutteleva paketti. Erottuu kaupan hyllystä edukseen. Tyhjiöpakkaus vaikea avata. Palojen määrä oli odotettua pienempi. Thai-marinoitujen palojen maku on hyvä, mutta suuntuntuma ehkä liiankin pehmeä. Saattaisin kokeilla uudestaan, mutta kaupassa on tarjolla monia vähintään yhtä hyviä vaihtoehtoja.
– Hyvä maku, suutuntumasta puuttuu puruvastusta. Sopii hyvin wokkiin. Marinaadissa riittävästi maustetta.
Onko tässä Helsingin halvin pizza? – 3,99 euron "Americana" löi ällikällä
Foodin Chia Good (Kolme marjaa, Mango ja Sitruuna)
– Kolme marjaa: Yllätyshyvä välipala, jossa aito marjojen maku. Rakenne erikoinen, mutta helppo syödä. Raaka-ainelistassa veden määrä yllätti. Saatanpa ostaa lisää.
– Mango: Aika mautonta. Tosi light-ruoan tyyppinen. Rasvaisuus ei tunnu maussa. Koostumus oli platku.
– Sitruuna: Oli mennyt tämä chia-siemenvillitys itseltäni tyystin ohi. Chiavanukas on todellinen trendituote, mutta en keksi mihin tarpeeseen tätä ostaisin, ei ole kuitenkaan maultaan tai ravintosisällöltäänkään aivan niin ylivoimainen.
Fallero kotimainen Härkäpapufalafel (Punajuuri tai herne-lehtikaali, testissa mukana punajuuri)
– Ainakin nimi on nerokas, ja voi jopa uida arkikieleen toisin kuin takavuosien voittaja "boltsi".
– Jostain syystä kolmen falleron jälkeen tökkäsi aivan totaalisesti, ovatko nämä jotenkin tosi täyttäviä? Vai onko syy siinä, että käytin kastikkeena tuhtia valkosipuliaiolia...
– Pussin ohjeessa neuvotaan paistamaan fallerot uunissa tai pannulla, mikä hieman rikkoo mielikuvaa siitä, että tämä on arjen kiireen helpottaja. Kai nämä voi mikrossakin lämmittää?
KomeroFoodin Ateriakippo
– Nimensä mukaisesti kippo, jossa nuudeleita ja kasviksia, päälle kaadetaan purkissa mukana tulevat kanapalat, sen jälkeen täytetään kiehuvalla vedellä merkkiin asti ja annetaan hautua, jonka jälkeen valmis syötäväksi.
– On ainakin helppoa, lapsikin suoriutuu tästä.
– Vaikuttaa ihan perus meidän koulun -ruoalta, vitsailee kuvataidelukiolainen kurkattuaan Kippoon. Mausteinen maku saa häneltä kuitenkin kehuja.
– Kätevä keksintö, mutta kipon hinta 5 euroa tuntuu valmisruoaksikin aika kovalta, kun ottaa huomioon paljonko nuudelipussi maksaa kaupassa, ja ei sitä broileria nyt ihan hirveästi ollut.
Kuudes finalisti kisassa oli tänä vuonna Leivon Leipomon Kaurakas-putkipasta täysjyväkaurasta.
Aikaisempina vuosina voittajatuotteiksi on kruunattu paistopisteiltä tuttu Rostis sekä kaura-siemenpyörykkä Boltsi.
Tähän kasvispyörykkään suomalaiset hurahtivat – Boltsia myyty pian jo miljoona rasiaa
Saarioisten roiskeläppä täyttää 40 vuotta – tässä on juhlavuoden kunniaksi kehitetty uutuusmaku
Keitätkö itse perunat? Valmisruokien myynti kasvanut reippaasti tänä vuonna
Mainos: PetterSteel
Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.