Mistä tänään puhutaan?
Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.
Joukkoliikenne: Helsinkiläiset toivoisivat metroasemille taidetta Espoon tapaan. Länsimetro toi hienot asemat Helsingin puolella vain Lauttasaareen ja Koivusaareen.
Marraskuussa tuli kuluneeksi tasan neljä vuotta siitä, kun metroliikenne Itä-Helsingistä laajeni Espooseen.
Länsimetron uudet asemat taideteoksineen herättävät yhä lievää kateutta metromatkustajissa esimerkiksi Myllypuron asemalla.
– Totta kai siellä lännessä on upeita asemia, kun ne ovat 2010-luvulla suunniteltuja ja siellä on taidetta ja paljon muutakin, muistuttaa Kaija Koponen.
– Eihän näille idän metroasemille edes mahdu mitään patsaita, kun laituritkin ovat näin kapeita, Koponen jatkaa.
Kontulan metroasemalle taidetta on kuitenkin saatu mahdutettua. Vuonna 2003 lippuhallin lasiseen ulkoseinään valmistui Marjatta Kekin tilateos Huulet.
– Teos on tehty aivan arkielämän sekaan katseltavaksi. Itse ainakin pidän siitä ja joskus käyn sitä katselemassakin, Marjatta Kekki kertoo.
– Jos metroasemilla on taidetta, se osaltaan luo viihtyvyyttä ja auttaa pitämään paikat paremmassa kunnossa.
Itäkeskuksessa asuva Lina Majori on tyytyväinen metroasemien kuntoon.
– Kuljen metrolla ehkä kolme kertaa viikossa, ja minulle nämä asemat ovat ihan hyviä. Taidetta asemilla voisi olla enemmänkin, sitä ei maailmassa ole koskaan liikaa, Majori arvelee.
Mellunmäessä asuvaa Kai Jänkälä ä Itä-Helsingin metroasemien kunto ärsyttää.
– Vaikka näitä remontoitaisiin kuinka paljon tahansa, ne ovat hetken päästä yhtä surkeita, Jänkälä paheksuu.
– Viime viikolla huomasin, että käsidesitelineet on laitettu kettingillä seinään kiinni. Muuten ne varmaan heitettäisiin läpi ikkunan.
Mellunmäen metroasemalla on parhaillaan käynnissä peruskorjaus, jonka kuluessa uusitaan aseman laiturialueen katos sekä lattia- ja seinäpintoja.
Samalla parannetaan myös valaistusta ja kunnostetaan kiinteä kalustus, kuten penkit. Työt alkoivat viime helmikuussa ja niiden on määrä valmistua ensi vuonna.
Yksi keino itäisen Helsingin metroasemien siistiytymiseen voisi Jarmo Hakalan mukaan olla se, että asemille pääsisi vain porttien kautta.
Helsinkiläisissä parkkihalleissa viihtyvyyttä on pyritty lisäämään soittamalla halleissa linnunlaulua. Ajatus linnunlaulujen tuomisesta myös metroasemille huvittaa Hakalaa suuresti.
– No sehän voisi olla hyvä idea! Näillä asemilla voisi soitella varisten ja harakoitten rähinää. Huuhkajakin olisi hyvä, Hakala naurahtelee.
– Vaikka toisaalta ei kai se matkantekoa piristä, vaikka täällä metrossa pingviinit vinkuisivat. Metro on metro.
Hannele, Seija ja Elli koristelevat Kontulaa graffiteilla – nyt työkaluna onkin virkkuukoukku
Mainos: Primehotels Oy
Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.