Henkilö: Paavalin seurakunnan pastori rakastaa itseään ja lähimmäisiään. Erotiikkaa hän löytää vaikka vihkipuheeseen.
Pastori Elina Koivisto, 46, haluaa työssään nostaa esiin etenkin ihmissuhteiden ja seksuaalisuuden merkitystä kirkossa.
Kaikki papit eivät tähän kykene, mutta senkin Koivisto kyllä ymmärtää.
– Teologit ovat perinteisesti saaneet yliopistossa äärimmäisen huonot valmiudet kohdata tulevassa työssään ihmisiä.
– Ainakin minun opiskeluaikanani meille kerrottiin selvästi, että meistä ei kouluteta pappeja, vaan tieteentekijöitä, Paavalin seurakunnassa työskentelevä Koivisto jatkaa.
Hän on noussut kansansuosikiksi Ylen esittämästä kahdeksanosaisesta Papisto-televisiosarjasta.
Koivisto kiistää sen, että Raamattu olisi kristittyjen ohjenuorana erityisen seksuaalikielteinen kirja.
– Oikeastaan päinvastoin. Esimerkiksi Vanhan testamentin Laulujen laulu on jopa eroottinen osa Raamattua. Siteeraan sitä usein morsiuspareille tekemissäni vihkipuheissa.
Koiviston mukaan luterilaisella kirkolla olisi parisuhdeasioissa vielä paljon parannettavaa.
– Toisaalta ihmisillä on väärä käsitys siitä, että kirkko ajattelisi seksin olevan syntiä. Sitä se ei ole, vaan seksuaalisuus on hyvä ja luonnollinen voimavara, Koivisto muistuttaa.
– Minua itseäni aina hämmentää, miksi näitä käsityksiä on Suomessa niin vaikea muuttaa.
Koivisto on kotoisin Lapista, Tornionjokilaakson Pellosta. Hänen suvullaan on läheiset suhteet Rauhan Sana -herätysliikkeeseen, joka on osa lestadiolaista hengellisyyttä. Itse hän ei kuitenkaan ole kiinnittynyt erityisesti mihinkään kirkolliseen suuntaukseen.
Papisto-sarjassa neljä erilaista kirkon työntekijää kertoo omasta elämästään ja suhteestaan uskoon ja toisiin ihmisiin.
Sarja on tuonut esiintyjilleen valtavasti positiivista palautetta. Joukkoon toki mahtuu myös poikkeuksia.
– Minun esiintymiseni on tuottanut sellaisiakin kommentteja, että olisin narsisti, joka vain kuvittelee olevansa kaunis. Se on hassu ajatus, sillä jos ihminen rakastaa itseään, hän varmasti osaa rakastaa myös lähimmäistään, Koivisto muistuttaa.
Hänen lisäkseen huomiota sarjassa on herättänyt Vesilahden meikkaava kirkkoherra Harri Henttinen.
– Harri on aivan ihastuttava persoona. Kaikenlaisille ihmisille on paikka kirkossa. Myös pappeina, Koivisto vakuuttaa.