Neljäs tornitalo Kalasataman keskukseen on rakenteilla. SRV kertoi joulukuussa myyneensä talon 240 asuntoa sekä päiväkotitilat saksalaiselle kiinteistövarainhoitaja Patrizialle. Sopimuksen arvo on noin 101 miljoonaa euroa.
Neljäs tornitalo sijaitsee Redin lounaiskulmassa, toisella puolella metrorataa kuin kolme ensimmäistä tornia.
Tornista tulee olemaan esteetön näköala etelään ja länteen Helsingin keskustaan sekä sen yli merelle.
Tornitalo kohoaa 98 metrin korkeuteen meren pinnasta ja siinä on 24 kerrosta. Asunnot ovat vuokra-asuntoja. Päiväkodille rakennetaan torniin 395 neliön tilat.
Asukkaiden yhteiskäyttötilat, jossa sijaitsevat muun muassa sauna ja kattoterassi, tulevat 21. kerrokseen. Asunnoista pääsee sujuvasti Redi-kauppakeskukseen ja parkkihalliin. Hanke valmistuu vuoden 2023 lopussa.
Myös Redin kolmanteen torniin valmistui vuokra-asuntoja. Lumo One -nimisen talon asuntojen haku avautui aiemmin tässä kuussa ja ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan 31-kerroksiseen torniin ensi kesänä. Kojamo Oyj ja SRV allekirjoittivat kaupan kohteesta vuonnna 2020.
Ensimmäinen tornitalo, 35-kerroksinen Majakka valmistui viivästysten jälkeen vuonna 2019. Loisto puolestaan valmistui viime syksynä ja siinä on 32 kerrosta.
Puotilan ostarin tilalle tulee 113 vuokra-asuntoa – liiketiloihin kauppoja ja ravintoloita
Kaikkiaan Kalasatamaan pitäisi tulla 8 tornitaloa. SRV on aiemmin todennut, että niiden toteutumisen aikataulu riippuu muun muassa markkinatilanteesta.

Keski-Pasilaan oli suunnitteilla Majakkaakin reilustikorkeampi torni, sekä muita tornitaloja, mutta rakennusyhtiö YIT kertoi viime kuussa vetäytyvänsä hankkeesta. YIT, Senaatti-kiinteistöt ja Helsingin kaupunki käynnistivät neuvottelut sopimuksen purkamisesta.
– On harmillista, että joudumme luopumaan Trigoni-hankkeesta siihen tekemästämme merkittävästä panostuksesta huolimatta. Tehtyjen hankelaskelmien pohjalta on käynyt selväksi, että hankkeen toteuttaminen ei ole taloudellisesti kannattavaa, totesi YIT:n Kiinteistökehitys-segmentin johtaja Ilkka Tomperi.
Pasilassa pieni tontti ja kolmikulmaiset korkeat rakennukset osoittautuivat erityisen vaikeaksi yhtälöksi. Lisäksi YIT:n mukaan rakennuskustannusten voimakas nousu ja koronapandemian taloudelliset vaikutukset kiinteistömarkkinoihin, vuokralaiskysyntään ja sijoittajien näkemyksiin vaikuttivat lopulliseen päätökseen.
7 Hekan kerrostaloa puretaan Helsingissä – 1980-luvulla valmistuneita taloja ei kannata korjata