Helsinkiin avataan maaliskuussa kaksi Fizza-yrityksen pizza-automaattia. Kioskeja on ollut aiemmin eri puolilla pääkaupunkiseutua. Helsingin Uutiset testasi tarjontaa etukäteen Kauniaisissa.
Kuivaa koppuraa ja pakasteen makuista. Tätä odotin, kun tilasin pizzaa Kauniaisten Fizza-automaatista.
Mitä sain? Yllättävän hyvän annoksen.
Automaatti valmisti kolmessa minuutissa höyryävän kuuman ja herkullisen pizzan. Syötävää oli reilusti. Pohjan ja täytteiden maku löivät laudalta monta ravintolapizzaa. Maistamani pepperoni sekä kana-pekoni-bbq-pizzat olivat yhdet parhaista viime aikoina syömistäni. Erityisesti reunan kuohkeus teki vaikutuksen. Ruoka ei maistunut ”automaattipizzalta” vaan käsin tehdyltä ravintola-annokselta.
Pizzassa oli hyvällä tavalla persoonallinen tyyli. En ollut syönyt koskaan aiemmin vastaavanlaista pizzaa.
Aurinkoinen ulkoilma vaikutti tietysti kokemukseen. OIihan takana pitkä kävelylenkki ja kova nälkä.
Tilaamani pizza maksoi noin 13 euroa. Mielestä hinta oli laatuun nähden hyvin kohtuullinen.
Valitettavasti automaatti ei osaa leikata pizzaa paloiksi. Mukaan sai onnettoman kertakäyttöveitsen. Kioskin yhteydessä voisi olla myös limuautomaatti.