HSY on hakenut Konalan Sortti-asemalle määräaikaisen rakennusluvan jatkamista kymmenellä vuodella. Asema jatkaa toimintaansa normaalisti.
Edellisen kerran asemalle haettiin 10-vuotiskaudelle jatkoa vuonna 2013 ja sitä edellisen kerran vuonna 2003. Asema avattiin vuonna 2004.
Kaupunkiympäristölautakunta hyväksyi HSY:n suunnittelutarveratkaisuhakemuksen tällä viikolla.
Helsingin yleiskaavassa 2016 rakennuspaikka on osoitettu pääasiassa toimitila- ja osin asuinalueeksi. Toimitila-aluetta kehitetään toimitilojen, tuotannon, varastoinnin, satamatoimintojen, julkisten palvelujen ja opetustoiminnan sekä virkistyksen käyttöön.
Asuinaluetta kehitetään pääasiassa asumisen, puistojen, virkistys- ja liikuntapalvelujen sekä lähipalvelujen käyttöön. Alueen lounaispuolella yleiskaavassa on pikaraitiotiemerkintä eli raidejokeri. Alueella ei ole voimassa olevaa asemakaavaa.
Lue: Konalan Sortti-asema pidentää aukiolojaan, auki myös viikonloppuisin
Lue: Sortti-asemilla kevät on kiireistä aikaa, mutta nyt asiakasmäärää rajoitetaan koronan takia
Konalan Sortti-aseman alueen maankäytön tarkempi suunnittelu ei ole vielä ajankohtaista. Asemakaavoituksen on arvioitu käynnistyvän aikaisintaan 2020-luvun jälkipuoliskolla.