Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Päihde- ja mielenterveyskuntoutujien päiväkeskus muuttaa: näiltä alueilta etsitään tiloja – "Meillä on intressi pysyä Itäkeskuksen alueella"

Uusia tiloja etsitään ensisijaisesti Itäkeskuksesta. Toinen vaihtoehto on Herttoniemi.

Lupa-asioiden kanssa viime kuukaudet huomiota herättäneelle Itäkeskuksen Symppikselle etsitään uusia tiloja.

Päihdepalvelujen päällikkö Pia Pulkkinen sosiaali- ja terveystoimialalta sanoo, että tiloja haetaan ensisijaisesti Itäkeskuksen alueelta.

– Meillä on intressi pysyä Itäkeskuksen alueella, koska siellä asiakaskuntamme on.

Symppis on toiminut Turunlinnnantiellä vuodesta 2008. Päihde- ja mielenterveyskuntoutujille tarkoitetun päiväkeskuksen vapaaehtoiset jalkautuvat säännöllisesti myös vieressä sijaitsevalle, levottomana pidetylle Tallinnanaukiolle jututtamaan asiakaskuntaansa ja ohjaamaan heitä palveluiden piiriin.

– Itäkeskus on meille paras mahdollinen paikka. Tarvetta olisi varmasti muuallakin, esimerkiksi Malmilla, Pulkkinen sanoo ja toteaa, että mikäli Symppis-piste Itäkeskuksessa lakkaisi, Kontulan piste kuormittuisi.

Kolmas matalan kynnyksen palvelupiste on Sörnäisissä. Kussakin asioi päivittäin noin 200 ihmistä.

Keskustelu uusista tiloista nousi esille kesän alussa, kun kiinteistön omistaja kertoi ryhtyvänsä häätötoimiin, koska sen mukaan tiloissa harjoitetaan rakennusluvan vastaista toimintaa.

Pulkkisen mukaan korvaavien tilojen etsiminen ei kuitenkaan ole uusi asia. Tiloja on etsitty jo pidemmän aikaa.

– Tilat ovat olleet etsinnässä siitä asti, kun tieto uusista bussijärjestelyistä on tullut meidän tietoomme.

Uusi bussiterminaali, Jokerikortteli, rakennetaan Itäkeskukseen. Remontin myötä bussiterminaali siirtyy väliaikaisesti Turunlinnantielle. Bussipysäkki tulee sijaitsemaan Symppiksen kohdalla.

– Tiloja on etsitty Itäkeskuksesta, mutta huonolla menestyksellä. Etsintä on edelleen käynnissä, kertoo sosiaali- ja terveystoimialan tilapalveluiden toimitila-asiantuntija Kati Hynninen.

Haasteita aiheuttaa tarkoitukseen soveltuvan paikan löytäminen.

– Tilojen tulee olla esteettömät ja julkisen liikenteen saavutettavissa, mieluiten raideliikenteen. Tilavaatimus ei toisaalta ole kummoinen, mutta toiminta ei ehkä ole sitä mitä vuokranantajat haluavat omiin tiloihinsa, Hynninen toteaa,

Myöskään liian lähelle asutusta tai kauppakeskuksen kylkeen matalan kynnyksen päiväkeskusta ei voi perustaa.

Yksi vaihtoehto voisi Hynnisen mukaan olla Herttoniemi.

– Sen etelämmäksi emme ole lähteneet etsimään, koska Sörnäisissä on Symppis.

Tulevaisuudessa toiveena olisi, että keskuksia olisi eri puolilla Helsinkiä.

– Ensin täytyy kuitenkin ratkaista Itäkeskuksen ongelma ennen kuin voimme lähteä pohjoiseen tai länteen.

Symppikset ovat Helsingin kaupungin ylläpitämiä ja niihin saa tulla päihtyneenä ja siellä voi asioida anonyymisti.

Toiminnan keskeisenä palveluna on antaa terveys- ja sosiaalineuvontaa sekä vaihtaa käytettyjä neuloja puhtaisiin.

– Pyrimme siihen, että suonen sisäisen käytön lieveilmiöitä olisi mahdollisimman vähän. Puhtaita välineitä käytettäessä voidaan tehokkaasti ehkäistä infektioihin johtavia tulehduksia ja esimerkiksi menetettyjä raajoja, sanoo Symppisten johtava sosiaaliohjaaja, ts. Reetta Hakolahti.

Yhtenä osana on sosiaaliohjaus ja sairaanhoitajan palvelut.

Lue: Tällä suojatiellä tapahtuu eniten onnettomuuksia Helsingissä - Pirkko, 82: ”Tuo edellinen vasta vaarallinen onkin”