Vanhan kirkkopuiston viereen aukesi tällä viikolla uusi Scandic Helsinki Hub -hotelli.
Hotellissa on 352 huonetta, joissa seitsemässä on sisäpihalle avautuva terassi.
– Terassilla on puutarhakalusteet kahdelle hengelle. Tähän ilmansuuntaan paistaa aurinko miltei koko iltapäivän.
Puiset näkösuojat istutuksineen rajaavat terassit toisistaan, kertoo Scandicin viestintäpäällikkö Johanna Uimonen.
1920-luvulla rakennetussa talossa oli alkujaan Tilgmannin kirjapaino.
– Teollisuusrakennuksen henki näkyy talossa edelleen kuten palkkeja katossa ja rouheaa betonipintaa. Suunnittelun lähtökohtana on ollut tuoda esiin rakennuksen autenttisuutta, teollisuusmaisuutta ja vuosikymmenten kerrostumia. Hotellin sisustusta suunniteltaessa haluttiin myös, että hotellissa säilyy alkuperäisiä elementtejä kuten aulan punagraniittilattia ja ikkunalautaa sekä messinkisiä yksityiskohtia, Uimonen kertoo.
Scandic Helsinki Hubin huoneita kuvaillaan loft-henkisiksi.
– Loftmaisuutta tuo huoneisiin suuret ikkunat, joista osasta huoneista on vielä tällä hetkellä vehreät näkymät Vanhaan kirkkopuistoon. Huoneiden korkeus, seinien ja käytävien värimaailma sekä rouheus tuo sisustukseen teollishenkistä tunnelmaa, Uimonen kuvaillee.

Ravintolana toimii Il Centro.
– Trattorian menu tarjoaa italialaisia makuja, antipastoja, pastaa, risottoa, grillin antimia sekä kasvisannoksia. Kivipizzauunissa paistuvat napolilaistyyliset pizzat, Scandicin tiedotteessa sanotaan.
Hotellille on myönnetty pohjoismaisen Joutsenmerkin uusien tiukentuneiden kriteerien mukainen ympäristösertifikaatti.
– Ympäristösertifioinnin mukaisesti hotelli kiinnittää huomiota muun muassa energian- ja vedenkulutukseen, käytettävät kemikaalit ovat ympäristömerkittyjä ja jätteet lajitellaan jätejakeiden mukaisesti. Aamiaisella on tarjolla luomutuotteita sekä kasvipohjaisia tuotteita ja hotellissa panostetaan ruokahävikin torjuntaan.
Aikaisemmin Annankadun4y ja Lönnrotinkadun kulmassa sijaitsevassa rakennuksessa toimi Euroopan kemikaalivirasto.