Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kaupunki myy remontin tarpeessa olevan Vallilan ala-asteen – kunnostuksen hinnaksi arvioidaan yli 2 miljoonaa euroa

Kaupunki on myymässä Vallilan ala-astetta kilpailutuksella kiinteistöyhtiölle. Tontti pysyy kaupungin omistuksessa. Kaupunkiympäristölautakunta päättää asiasta tiistaina kokouksessa.

Rakennus on remontin tarpeessa. Remontin kustannuksiksi arvioidaan 2,2 miljoonaa euroa. Koulun hoitokulut maksavat kaupungille yli 80 000 euroa vuodessa.

Koulun tuleva omistaja vastaa hankkeen suunnittelusta ja rahoituksesta, rakennuksen kunnostamisesta ja kiinteistön omistamisesta sekä kunnossapidosta.

Kaupungin on määrä alkaa vuokrata rakennusta vuonna 2026. Vuokrasopimus on 20 vuoden pituinen.