Rautatientorilla on mahdollisuus tunnistautua matkustusasiakirjaa varten perjantaina ja lauantaina.
Passia tai henkilökorttia varten tarvittavat sormenjäljet voi jättää perjantaina ja lauantaina poliisin lupapalveluautoon Rautatientorilla.
Tämä nopeuttaa matkustusasiakirjan hakemista, koska se korvaa käynnin Pasilan poliisiaseman lupapalveluissa. Sormenjäljet ovat voimassa aina kuusi vuotta, jonka jälkeen otetaan uudet sormenjäljet.
– Lupapalveluauto nopeuttaa passin hakemista, koska hakijan ei tarvitse etsiä ajanvarausaikaa poliisin järjestelmästä. Niitä on aika huonosti saatavilla, Helsingin poliisin viestintäpäällikkö Leena Karhumäki kertoo.
Sormenjäljet voi jättää kuitenkin vasta sen jälkeen, kun hakemus on tehty maksettu etukäteen netissä.
Passijonot ovat olleet viimeaikona keskimäärin tunnista kahteen Pasilan pääpoliisiasemalla. Keskiviikkona poliisi kertoi, ettei jonoa ole kuitenkaan ollenkaan. Jonojen odotetaan pidentyvän kesälomakauden lähestyessä.
Lupapalavelun tunnistusauto on osa Rautatientorilla viikonloppuna järjestettävää Turvallisuupäivää.
Näytteilleasettajina maksuttomassa tapahtumassa on lähes 20 viranomais- ja järjestötoimijaa.
Ratsupoliisit vierailevat tapahtumassa perjantaina klo 12–12.15 ja klo 14–16, ja lauantaina klo 11– 13.