Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

T24: Virossa museoiden kävijämäärä laski viime vuonna lukuisista näyttelyistä huolimatta – kävijämäärä oli alhaisin 18 vuoteen

Museoistaan tunnetussa Virossa, jossa on 174 museota ja 229 museokohdetta, tehtiin viime vuonna lähes 1,7 miljoonaa museokäyntiä. Se on 59 000 käyntiä vähemmän kuin vuonna 2020.

Viron tilastokeskuksen mukaan kyseessä on alhaisin museokäyntien määrä Virossa 18 vuoteen.

Tilastokeskuksen analyytikon Erik Lestin mukaan kävijämäärien lasku viimeisen kahden vuoden aikana on tietenkin vahvasti sidoksissa maailmanlaajuiseen koronapandemiaan ja siitä aiheutuneisiin rajoituksiin.

– Tämä vuosi on museoille varmasti jo valoisampi, sillä vuonna 2021 kävijämäärä ei pudonnut enää merkittävästi vuoteen 2020 verrattuna ja koronarajoitusten purkaminen kannustaa ihmisiä uudelleen kulttuuritoimintaan, Lest sanoo.

Virossa oli vuonna 2021 yhteensä 1 261 museokäyntiä tuhatta asukasta kohden. Eniten museokäyntejä asukasta kohden tehtiin Saarenmaalla (3 062) ja Läänemaan maakunnan alueella (2 978). Vähiten käyntejä oli Viljandin (289) ja Raplan (224) maakunnissa.

Koronapandemia vaikutti myös ulkomaiseen turismiin. Kun vuonna 2020 Viron museoissa vieraili yli 320 000 ulkomaista turistia, vuonna 2021 määrä oli vajaat 240 000 eli neljänneksen vähemmän.

– Vielä vuonna 2019 joka kolmas museovierailu Virossa oli ulkomaisen turistin tekemä. Vuonna 2020 joka viides ja vuonna 2021 joka seitsemäs käynti oli enää ulkomaisen turistin tekemä, Lest kertoo.

Yleisin museotyyppi Virossa on tiettyyn paikkaan tai alueeseen keskittyvä paikkamuseo (85 kpl), tiettyyn teemaan keskittyvät teemamuseot (64 kpl) sekä arkeologia- ja historiamuseot (43 kpl).

Vuonna 2021 Viron museoissa oli 1 078 näyttelyä, mikä on 97 näyttelyä enemmän kuin vuonna 2020. Museoissa työskenteli viime vuonna 1 420 henkilöä.