Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

T24: Virossa kesäkuussa 2020 kaksi henkilöä ampunut mies on kuollut vankilassa

Kesäkuussa 2020 pienessä Lihulan kylässä, Pärnun maakunnassa kaksi ihmistä tappanut ja viittä muuta haavoittanut Mikk Tarraste on kuollut vankilassa. Asiasta kertoi Viron yleisradio.

Lue myös: Virossa oli viikonloppuna hurja ampumavälikohtaus – Kaksi kuoli ja kolme loukkaantui

Elinkautista tuomiota vankilassa istuneen Tarrasten kuolemaan ei Viron oikeusministeriön mukaan liittynyt epäilyttäviä olosuhteita. Oikeusministeriön tiedottajan Liis Lumisten mukaan vankila tekee kaikkensa vankien turvallisuuden varmistamiseksi, mutta valitettavasti itsemurhan estäminen ei aina ole mahdollista.

Tarrasten tekemä rikos oli yksi Viron rikoshistorian vakavimmista ja poikkeuksellisimmista tapauksista. Huhtikuussa 2022 Viron korkein oikeus hylkäsi Tarrasten tekemän valituksen ja piti voimassa aiemmin määrätyn elinkautisen tuomion.