Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ministeri Raimo Sailas: Suomella on varaa ja velvollisuus velkaantua

Suomi voi ottaa reilusti velkaa, sanoo entinen valtiovarainministeriön valtiosihteeri, ministeri Raimo Sailas

Sailas jäi eläkkeelle valtiovarainministeriöstä 2013. Nyt hän ottaa kantaa koronavirusepidemian aiheuttamaan kriisiin uudessa verkkopalvelussa. Talouskriisi.fi ilmoittaa sivuillaan, että se on perustettu talouden poikkeusoloja varten eikä se aja minkään yksittäisen tahon etua.

Sivustolla on useiden näkyvien vaikuttajien kommentteja vallitsevasta tilanteesta.

Velanotosta ministeri Raimo Sailas lataa Talouskriisi-sivustolle suoran kommentin.

– Suomen valtiolla on tässä tilanteessa varaa ja velvollisuus velkaantua nykyisestä tasosta kymmeniä prosenttiyksikköjä suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Sailaksen mukaan inflaatio tulee aikanaan hoitamaan tätäkin velkaa.

– Verottamalla velkoja ei pidä hoitaa, hän toteaa.

Talouskriisi -palvelu ilmoittaa olevansa yritysten, politiikan, etujärjestöjen ja hallinnon päättäjien ja asiantuntijoiden riippumaton kansanliike.

"Toimimme yksityishenkilöinä ja omasta halustamme", palvelun sivustolla todetaan.

Palvelusta vastaa varten vasten perustettu voittoa tavoittelematon yhtiö, jonka omistaja on sarjayrittäjä Mika Mäkeläinen

Sailaksen lisäksi kommenttinsa sivustolla esittävät muun muassa Risto Siilasmaa, Esko Aho, Samu Haber, Jyri Häkämies, Katri Kulmuni, Jari Sarasvuo ja Petteri Orpo