Ruoholahteen ja Jätkäsaareen haetaan kilpailutuksella omaa terveysasemaa – tästä kaikesta uusi palveluntuottaja vastaisi
Sosiaali- ja terveystoimi on tarkentanut suunnitelmaansa terveyspalveluiden ulkoistuksesta. Helsingin sosiaali- ja terveyslautakunta käsittelee tiistaina esitystä, jonka mukaan kilpailutuksella hankitaan terveysasemapalveluita Ruoholahden ja Jätkäsaaren alueen noin 20 000 asukkaalle, ja palveluntuottajan on hankittava tilat tältä alueelta. Ruoholahtea ja Jätkäsaarta on tähän saakka palvellut Viiskulman terveysasema.
Toinen kohde, joka kilpailutetaan, on Kannelmäen terveysasema. Palvelut tulee tarjota noin 19 000 asukkaalle nykyisen terveyaseman lähialueella.
Terveysasemapalveluiden hankinta sisältää Kannelmäen ja Helsingin keskustan alueilla kokonaisuuden, johon sisältyy lääkäreiden ja hoitajien kiireetön ja kiireellinen vastaanottotoiminta, fysioterapeutin suoravastaanoton palvelut, mielenterveys- ja päihdetyön sairaanhoitajan palvelut sekä näihin liittyvä ajanvaraustoiminta ja toimintaan liittyvät esihenkilöt ja palvelutuotantoon liittyvät tukipalvelut.
Helsingissäkin halutaan ulkoistaa terveysasemia – hoitoon pääsyn kehitys on ollut surkeaa
Hankintamenettely on tarkoitus aloittaa joulukuussa ja kilpailutettujen asemien on tarkoitus aloittaa toimintansa ensi syksynä. Sama palveluntuottaja ei voi tulla valituksi molempiin kohteisiin.
Tarjouskilpailu ratkaistaan yksinomaan laadullisilla perusteilla, lautakunnan esitystekstissä mainitaan.
Lukijalta Terveysasemien lakkauttaminen eriarvoistaa kaupunkilaisia
Lukijalta: Ei koronaa? – kärsi rauhassa
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.