Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Helsingin Uutisten vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Mies pöyristyi Tuomaan markkinoiden taustamusiikista – "Kaikkialla maailmassa..."

Miksi Tuomaan markkinoiden karusellissä ei soi perinteinen tivolimusiikki? Asiaa hämmästelee Senaatintorilla tällä viikolla käynyt mies. Hän kertoo olevansa pöyristynyt siitä, miten Helsingissä on luovuttu perinteestä, joka ilahduttaisi lapsia ja aikuisia.

– Kaikkialla maailmassa karuselleissä soi tivolimusiikki, hän äimistelee.

Mies kritisoi sitä, että musiikin tilalla alueella soi pelkästään radiokanava, josta kuuluu musiikin lisäksi mainoksia.

Tapahtuman järjestäjän mukaan päätös on tietoinen.

– Jo useampana vuonna on torilla soitettu taustamusiikkina jouluradiota koko torialueella. Olemme sopineet, tämän siksi, ettei karusellin musiikista tulisi päällekkäistä ääntä. Karuselli on keskellä toria. Siitä tulisi sekamelska ja kakofonia. Tivolimusiikin puuttumisesta on tullut yksi palaute, sanoo vastaava tuottaja Marianne Saukkonen Helsingin tapahtumasäätiöstä.

Saukkonen vastaa puhelinhaastatteluun Senaatintorilla keskiviikkona aamupäivällä. Millainen äänimaailman torilla on tällä hetkellä?

– Nyt ei kyllä kuulu mitään. En tiedä, miksi jouluradion soittaminen on keskeytynyt. Normaalisti se on soinut, Saukkonen ihmettelee.

Jouluradion soitto keskeytetään silloin kun Tuomaan markkinoilla on ohjelmaa.

– Taustamusiikki on pois päältä myös silloin, jos Tuomiokirkossa on tilaisuuksia, joita se voisi häiritä.

Tuomaan markkinoiden yleistä äänimaailmaa Saukkonen kuvailee hyväntuuliseksi.

– Täällä on paljon ihmisiä, jotka juttelevat ja nauravat. Sepän pajasta kuuluu kilkutusta. Liikenteestä tulee tietenkin ääniä. Ratikka on varsin merkittävässä roolissa Aleksanterinkadulla.

Helsinki laajentaa kävelykeskustaa, mutta toimiiko se talvella? – ”Ydinkeskusta pitää keksiä uudelleen”

Onko tarkoitus, että myös radiokanavien mainokset kuuluvat torilla?

– Jouluradiossa ei ole juuri mainoksia, emmekä pyri niitä soittamaan. Jouluradioiden soittolistat ovat kuitenkin melko samanlaisia ja vaihtelun vuoksi soitamme monia jouluradioita. Välillä on esimerkiksi klassisen musiikin jouluradioita.

Viime vuonna Tuomaan markkinat järjestettiin Senaatintorin valaisinremontin vuoksi Kauppatorilla. Tuolloin mieleen jäivät kova pakkanen ja hyytävä merituuli.

Tänä vuonna paksu lumikerros on tuonut omaa taianomaista tunnelmaansa.

– Tällaista tunnelmaa ei saisi millään koristeilla.

Kolmeviikkoisille markkinoille odotetaan yhteensä yli 350 000 kävijää.

Keskiviikkoon mennessä kävijöitä on ollut 220 000.

– Jos haluaa nähdä joulupukin, hän on paikalla lauantaina sekä päätöspäivänä 22. joulukuuta, Saukkonen vinkkaa.

Savolaisesta mättöruoasta tehtiin erikoisversio, jotta se maistuisi paremmin helsinkiläisille – Tuomaan markkinoiden todellinen erikoisuus löytyy pullakojusta

Tuomaan Markkinat palaavat Senaatintorille – yksi muutos luvassa aiempiin vuosiin