Rummut kiellettiin katsomossa Helsingissä

Lentopallon Mestaruusliigaan noussut PuMa Helsinki pelaa LP Pihtipudasta vastaan naisten Mestaruusliigassa torstaina 5. marraskuuta kello 18.30 Tapulikaupungin Lehto Areenalla.

PuMa on tehnyt ison muutoksen kannustamiseen.

Lehto-areenalla kannustussoittimista sallitaan ämpärit ja tamburiinit, mutta ei rumpuja. Joukkue kertoo asiasta tänään julkaistussa tiedotteessa.

Keskisuomalainen kertoi viime viikolla, että myös LP Pihtiputaan kotiotteluissa on kielletty kaikki rummut ja muut kovaa melua aiheuttavat välineet.

-Toivottavasti tunnelma ei kärsi kovin paljoa. Uskon, että taputtamalla ja huutamalla saadaan sen verran meteliä, ettei volyymiä tarvitse nostaa enää korkeammaksi, LP Pihtiputaan puheenjohtaja Jani Ylälehto kertoi.

PuMa perusteli asiaa tänään.

-Mestaruusliigajoukkueiden kotihallit poikkeavat huomattavasti akustisilta ominaisuuksiltaan, ja siksi joukkueilla on kannustussoittimien suhteen erilaisia käytäntöjä. Helsinkiläisellä Lehto Areenalla ollaan joka tapauksessa pihtiputaalaisilla linjoilla: vierasjoukkueen fanit ovat joskus olleet tuomassa rumpuja, mutta vain ämpärit ja ”maltilliset tamburiinit” ovat sallittuja, joukkue kertoo tiedotteessa.

PuMa on kohdannut sarjakärki Puijo Wolleyn kahdesti ja kärsinyt tappiot myös sarjassa toisena olevalle LP-Vampulalle sekä neljäntenä olevalle Arctic Volleylle. Helsinkiläisten voitto on tullut Jymy Volleystä, joka on puolestaan voittanut LP Pihtiputaan.

PuMan alkukauden tehokkain pisteentekijä on ollut Elisa Muukkonen. PuMa Helsingin verkkosivujen mukaan yhdysvaltalaispassari Callie Bauer on nyt ensimmäistä kertaa kotiyleisön edessä kokoonpanossa kauden alla sattuneen loukkaantumisensa jälkeen.